Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Ponad 180 podmiotów przystąpiło do porozumienia offshorowego

Ponad 180 podmiotów przystąpiło do porozumienia offshorowego
PAP/dom
16.03.2022, o godz. 9:22
czas czytania: około 2 minut
0

Obecnie stronami porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest ponad 180 podmiotów - przekazał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jednym z celów porozumienia jest udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla offshore.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Resort klimatu i środowiska poinformował, że w siedzibie ministerstwa odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. To kolejny etap prac związany z wdrażaniem postanowień porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, które zostało podpisane 15 września ub.r. Głównym jego celem jest wsparcie rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Zadania nowej rady

Wyjaśniono, że rada ma za zadanie koordynację działań zmierzających do realizacji porozumienia sektorowego, w szczególności: monitorowanie realizacji celów strategicznych; powołanie grup roboczych zapewniających współpracę stron w zakresie obszarów kluczowych, a także monitorowanie poziomu local content osiąganego przez inwestorów i podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw dla Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW).

– ­Naszym celem jest stworzenie platformy współpracy dla najważniejszych interesariuszy branży morskiej energetyki wiatrowej, która umożliwi wdrażanie wypracowanej strategii rozwoju tego sektora w Polsce. Będzie to również miejsce dla różnych podmiotów i przedsiębiorstw do przedstawienia wspólnego głosu w jednej sprawie. Dziś stronami porozumienia sektorowego jest już ponad 180 podmiotów – wskazał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Zyska zwrócił uwagę, że dla uzyskania optymalnych rezultatów rozwoju offshore oraz wzmocnienia korzyści dla polskiej gospodarki kluczowe znaczenie ma wielostronna współpraca rządu z przedstawicielami sektora, obecnymi i przyszłymi inwestorami i deweloperami, łańcuchem dostaw – przedsiębiorcami, którzy będą zaangażowani w przygotowanie, dostawy, realizację i eksploatację morskich farm wiatrowych.

Offshorowe korzyści

– ­Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce niesie ze sobą duże możliwości utworzenia nowych miejsc pracy, wsparcia lokalnej przedsiębiorczości produkcyjnej i usługowej, zaangażowanej w łańcuch dostaw, jak również zbudowania wysokiej pozycji polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i światowym łańcuchu wartości morskiej energetyki wiatrowej – dodał wiceminister.

Ministerstwo poinformowano, że podczas pierwszego posiedzenia rady koordynacyjnej przyjęty został regulamin oraz powołano sześć grup roboczych. Dotyczą one rozwoju kadr i sytemu kształcenia; badań i rozwoju; rozwoju polskiego przemysłu i udział polskich przedsiębiorstw (z eksportem); logistyki zaplecza portowego i wpływu na regiony nadmorskie; edukacji społecznej; współpracy interesariuszy i otoczenia regulacyjnego.

Grupy robocze mają rozpocząć pracę na przełomie kwietnia i maja br. Zgodnie z Polityką Energetyczną Państwa morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Morza Bałtyckiego w 2040 r. mają mieć moc 8-11 GW.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024