Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 41 mln zł dofinansowania na rozbudowę i modernizację stacji segregacji odpadów spółki ProNatura w Bydgoszczy. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 61 mln zł – poinformował urząd miasta.

Modernizacja ma przyczynić się do lepszego działania instalacji do odzysku surowców wtórnych, a także sprawić, że sortowanie w mniejszym stopniu będzie wymagało kontaktu pracowników z odpadami. Pozwoli też na zredukowanie ilości odpadów kierowanych do spalarni.

Zmodernizowana linia sortownicza składać się będzie m.in. z kabiny do czyszczenia poszczególnych frakcji wydzielonych odpadów oraz różnego rodzaju separatorów i sit. W skład linii wejdą: hala sortowni odpadów selektywnie zebranych o powierzchni prawie 6 tys. m kw. oraz boksy do magazynowania poszczególnych odpadów posegregowanych, zajmujące 1,4 tys. m kw. Powstaną też drogi i place dojazdowe – w sumie prawie 11 tys. m kw.

Rozbudowa i modernizacja stacji dostosuje instalację do zmieniających się przepisów, a także pozwoli na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza i uciążliwości zapachowej.

Budowa wraz z montażem urządzeń ma zacząć się w 2021 r., a rozruch mechaniczny i technologiczny planowany jest na 2022 r.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 61,3 mln zł. Zostanie pokryty z dofinansowania NFOŚiGW, pożyczki z NFOŚiGW i środków własnych spółki.

ProNatura, będąca spółką miejską, zajmuje się unieszkodliwianiem, przetwarzaniem, segregowaniem i odbieraniem odpadów oraz oczyszczaniem miasta. W ramach spółki działa m.in. spalarnia odpadów komunalnych.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Czy jest zatem szansa tym razem na dialog techniczny ? Konkurs technologii biorąc pod jako bazę koszt inwestycji i jego powiązanie z poziomem odzysku surowców, aby dokonać najlepszego wyboru wśród conajmniej kilku składanych konkurencyjnych ofert ?

Skomentuj