Ponad 2 tony odpadów poubojowych trafiło do lasu

Ponad 2 tony odpadów poubojowych trafiło do lasu
szp
29.04.2020, o godz. 9:23
czas czytania: około 1 minuty
2

W pobliżu miejscowości Rusocice w Małopolsce znaleziono 2200 kg pozostałości poubojowych zwierząt hodowlanych wyrzuconych przez nieznanych sprawców. Nadleśnictwo już je uprzątnęło i przekazało do utylizacji. Koszty pochłonęły pół rocznego budżetu na utrzymanie czystości Leśnictwa Brodła.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Tuż przed Wielkanocą na terenie Leśnictwa Brodła odkryto odpady poubojowe. W sprzątanie zostały zaangażowane Służba Leśna, służby weterynaryjne oraz policja. Po przeznaczeniu na ten cel znacznych środków finansowych usunięto składowisko znalezione przez leśniczego w Wielką Sobotę.

– Pod osłoną nocy, ograniczeniu z powodu epidemii COVID-19 ruchu ludności i świątecznego okresu, ktoś podjął decyzję o skorzystaniu z okazji uniknięcia kosztów utylizacji pozostałości poubojowych zwierząt hodowlanych, przerzucając ciężar kosztów swej działalności na las i leśników – czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Krzeszowice.

Na nielegalnym składowisko znaleziono pozostałości ok. 150 zwierząt hodowlanych (głowy, racice, kopyta i skóry), od kilkutygodniowych koźląt i jagniąt po kozy, owce, barany, krowy, a nawet szczątki koni.

Takie pozostałości, rozkładając się, uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Dodatkowo drapieżniki i padlinożercy mogą roznosić choroby, które do tej pory nie występowały wśród zwierząt zamieszkujących las.

– Uporządkowanie tego jednego składowiska pochłonęło ponad połowę budżetu rocznego przeznaczonego na utrzymanie czystości na terenie lasu Leśnictwa Brodła – informuje nadleśnictwo, które prosi każdego, kto mógłby posiadać informacje pomoce w ustaleniu sprawców.

Każdego roku leśnicy w Polsce usuwają śmieci w ilości, która wypełniłaby tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel blisko 20 mln zł rocznie. Mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasów.

Polacy kochają lasy. Kochają w nich śmiecić

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (2)


YaroV

Komentarz #56555 dodany 2020-04-29 09:37:23

Trzeba było zostawić tam fotopułapkę, to przy następnej "dostawie" wydałoby się kto jest sprawcą.


ekonom

Komentarz #56576 dodany 2020-04-29 11:16:42

Bydło i nic więcej !

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024