Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Ponad połowa Polaków pozbywa się oleju, trując środowisko

Ponad połowa Polaków pozbywa się oleju, trując środowisko
ZM/PAP
30.05.2025, o godz. 9:47
czas czytania: około 3 minut
0

Zaledwie 17 proc. Polaków oddaje zużyty olej spożywczy do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów) lub olejomatów. Zdecydowana większość wciąż pozbywa się tłuszczu w sposób szkodliwy dla środowiska – wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego na zlecenie projektu Olejomaty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Podczas konferencji podsumowującej wyniki badania wiceprezes firmy EMKA Oil i inicjatorka projektu Olejomaty Małgorzata Rdest przedstawiła wyniki tych badań.

Olej w toalecie, śmietniku, a nawet na papierze

Prezes poinformowała, że 29 proc. respondentów przyznało się do wylewania oleju po smażeniu do zlewu lub toalety, 22 proc. do pojemnika na odpady zmieszane, a kolejne 12 proc. wyciera tłuszcz papierem i wrzuca go do pojemnika na papier.

W sposób przyjazny środowisku działa tylko 17 proc. badanych – 12 proc. zawozi olej do PSZOK-u, a 5 proc. korzysta z olejomatów. Kolejne 8 proc. zaznaczyło odpowiedź „inne”, a 13 proc. przyznało, że nie wie, co dzieje się z olejem w ich domach.

– Każda inna forma – poza oddaniem oleju do PSZOK-u czy korzystaniem z olejomatu – jest drobną katastrofą. I środowiskową, i bardzo kosztotwórczą dla jednostek samorządu terytorialnego. W efekcie to właśnie miejskie spółki komunalne muszą uporać się z kosztami oczyszczania i napraw sieci kanalizacyjnych – zaznaczyła Małgorzata Rdest.

Olejomaty? Większość Polaków nie wie, że istnieją

Z badania wynika, że 76 proc. ankietowanych nigdy nie słyszało o olejomatach, a 14 proc. wie, czym są, ale z nich nie korzystało. Tylko 10 proc. miało okazję skorzystać z takiej maszyny przynajmniej raz. Jednocześnie aż 79 proc. respondentów zadeklarowało, że oddawałoby olej do recyklingu, gdyby urządzenie pojawiło się w ich okolicy. Dla 71 proc. dostępność olejomatów stanowiłaby kluczowy czynnik zachęcający do selektywnej zbiórki zużytego tłuszczu.

Większość Polaków (84 proc.) zgadza się również z twierdzeniem, że odpowiednie gospodarowanie zużytym olejem ma pozytywny wpływ na środowisko. Jedynie 5 proc. miało odmienne zdanie. Co istotne, 60 proc. uczestników badania byłoby skłonnych wziąć udział w lokalnych inicjatywach promujących recykling oleju.

Zmiana zaczyna się od prostych narzędzi i edukacji

Dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, cytowana w raporcie z badania, wskazała, że rozwój gospodarki obiegu zamkniętego wymaga zarówno inwestycji w odpowiednie technologie, jak i zmiany codziennych nawyków konsumentów.

– W tym kontekście najmłodsze pokolenia mają szansę stać się naturalnymi ambasadorami tej zmiany – pod warunkiem, że dostaną do ręki proste, intuicyjne narzędzia – oceniła ekspertka.

Burmistrz Sochaczewa Daniel Kamil Janiak podkreślił, że mieszkańcy jego miasta chcą działać bardziej ekologicznie, ale często nie wiedzą, jak to robić. – Od czasu uruchomienia olejomatów obserwujemy wzrost zainteresowania selektywną zbiórką nie tylko oleju, ale i w innych obszarach. To ważny krok w stronę osiągania wymaganych poziomów recyklingu – powiedział.

Gdzie oddać zużyty olej i co się z nim dzieje?

W ramach projektu Olejomaty w Polsce działa już 70 urządzeń w 45 miastach. Zebrany w nich olej trafia do recyklingu – może być przerabiany na biopaliwo, świece lub środki czystości.

Na stronie urzędu miasta Warszawy przypomniano, że zużyty olej należy zbierać np. w słoiku i oddawać do PSZOK-u lub mobilnego punktu selektywnego zbierania. „Pamiętaj, sedes to nie kosz na śmieci! Nie wylewaj do niego oleju, ponieważ zapycha kanalizację” – ostrzegają autorzy miejskich wytycznych. Zgodnie z informacjami resortu klimatu, oleju nie należy także wyrzucać do bioodpadów ani odpadów zielonych.

O badaniu

Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2025 r. na reprezentatywnej grupie 1129 Polaków w wieku od 18 lat wzwyż.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2025