Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) – największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu.

– To inicjatywa, która od jedenastu lat jest promowana przez Unię Europejską. W tym roku w akcji tygodnia ekologicznego transportu uczestniczy około 1500 miast z Europy, z tego 126 miast polskich – mówi minister środowiska prof. Maciej Nowicki inaugurując Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. – Chcemy zwrócić uwagę na kwestie transportu miejskiego, tego który jest jak najbardziej przyjazny środowisku. – Szanujmy nasz klimat, poprawiajmy go. Od nas wszystkich zależy, czy będziemy czuć się w naszych miastach komfortowo – dodał minister.

ETZT jest organizowany co roku w dniach 16-22 września – w Europie od 1998 r., w Polsce od 2004 r. Stanowi doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków w zakresie szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko. Skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu, do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Ma pokazać szkodliwość zanieczyszczeń, hałasu i zbyt dużego natężenia ruchu wynikającego z nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu w centrum miasta.

Temat tegorocznej kampanii „Popraw klimat swojego miasta”  ma na celu skojarzenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu z Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu która odbędzie się w 2009 roku w Kopenhadze (COP 15). Jednocześnie ma pokazać, że obywatele oraz władze lokalne mogą przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem poprzez promowanie radykalnego odejścia od wykorzystania samochodów osobowych na rzecz środków transportu, które są bardziej przyjazne środowisku – transport rowerowy, pieszy, publiczny, wynajmowanie samochodów lub wspólne korzystanie z samochodów („car pooling).

Celem przedsięwzięcia jest ochrona jakości powietrza oraz zapobieganie zmianom klimatu przez zachęcanie mieszkańców miast do zachowań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, a władz lokalnych do wprowadzenia oraz promowania środków transportu przyjaznych środowisku oraz pokazywania korzyści płynących z racjonalnego użytkowania samochodami osobowymi (np. tego, w jaki sposób ograniczenie użytkowania samochodów osobowych może wpłynąć na  poprawę zdrowia i jakości życia). Działania podejmowane przez organizatorów ETZT mają stworzyć szansę poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego i skłonić do rozważań o konieczności wsparcia takiego rodzaju transportu, który nie narusza równowagi ekologicznej.

Kulminacją Tygodnia Zrównoważonego Transportu, która przypada na 22 września, jest Europejski Dzień bez Samochodu. W wielu miejscowościach część ulic zostanie zamknięta dla samochodów osobowych. Obędą się na nich pikniki rodzinne i festyny, podczas których zaangażowani w przedsięwzięcie – policja i straż miejska – będą  zachęcać kierowców do rezygnowania z jazdy samochodem, zwłaszcza na krótkich dystansach i korzystania ze środków komunikacji miejskiej – autobusu, tramwaju, metra.

W Warszawie z tej okazji odbędzie się happening. Jego głównymi atrakcjami będą przejazd „Parlamentarnej Grupy Rowerowej”, Miasteczko Ministerstwa Środowiska, liczne gry i zabawy, m.in. „slalom gigant” i puzzle – układanki obrazkowe z motywami nt. transportu przyjaznemu środowisku  i przykładami dobrych praktyk, rebusy. Na miejscu happeningu będzie także możliwość wypożyczenia roweru. Ponadto,  jedno z miejsc parkingowych w okolicach Pałacu Kultury i Nauki będzie zamienione w park. Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony jest w Europie od 1998 r., w Polsce od roku 2002.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj