Porozumienie dla odnowy rzeki Odry. Wkrótce list intencyjny

Porozumienie dla odnowy rzeki Odry. Wkrótce list intencyjny
R.G.
23.07.2024, o godz. 14:28
czas czytania: około 3 minut
0

Na wrzesień br. planowane jest podpisanie listu intencyjnego między partnerami – Wodami Polskimi, IMGW-PIB, Gminą Krosno Odrzańskie, Stowarzyszeniem 515 i Fundacją Zdrowa Rzeka w sprawie realizacji wspólnie wypracowanych postulatów dotyczących działań zmierzających do renaturyzacji i przywrócenia społecznych walorów rzece Odrze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak zapewniają przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Gminy Krosno Odrzańskie, Stowarzyszenia 515 i Fundacji Zdrowa Rzeka, przyjęty przez te podmioty model partnerstwa ma być gwarantem wypracowania najlepszych rozwiązań dla rzeki Odry i dla ludzi nad nią mieszkających.

Przyszła współpraca ma dotyczyć działań w zakresie ochrony i renaturyzacji środowiska naturalnego, zwiększenia bezpieczeństwa wodnego mieszkańców, a także rozwoju turystyki i rekreacji nadwodnej, które to zadania będą wzmacniane projektami edukacyjnymi.

Rozwiązania oparte na naturze 

Koncepcje przyszłej współpracy omawiano podczas rozmów i tematycznych warsztatów. Przy tej okazji, wiele uwagi poświęcono analizie rozwiązań opartych na naturze (ang. NBS – nature based solution), ze szczególnym uwzględnieniem działań polegających na oddawaniu przestrzeni rzece. Chodziło m.in. o zwiększanie retencji dolinowej i ograniczanie negatywnych skutków suszy ze wsparciem dla zachowania bioróżnorodności.

– W tym kontekście, renaturyzacja doliny Odry w Krośnie Odrzańskim może stać się przykładem nie tylko dobrej współpracy Wód Polskich z samorządem i stroną społeczną, ale również kolejnym zadaniem zrealizowanym w myśl NBS i synergii działań technicznych i naturalnych, łączących istniejące systemy zabezpieczeń przeciwpowodziowych z odtwarzaniem retencji w dolinach rzecznych  – wyjaśniała Marta Barszczewska, PGW Wody Polskie.

Temat ten rozwinął kolejny uczestnik rozmów i warsztatów, Jacek Drabiński (PGW Wody Polskie), który dodał, że:

– Istniejący naturalny polder zalewowy, dzięki niewielkim działaniom naprawczym koryta Starej Odry ponownie może pełnić więcej niż jedną funkcję przeciwpowodziową, co w okresie wezbrania rzeki Odry pozwoli na rozlanie się nadmiaru wody i jej naturalną retencję w okresach niżówkowych – podkreśla przedstawiciel „Wód Polskich”.

Ochrona mieszkańców i środowiska

Przyszła współpraca w/w. instytucji przebiegać ma z uwzględnieniem myśl modelu współtworzenia (ang.: co-creation), zakładającego dialog zaangażowanych stron dla wypracowania jak najlepszych rozwiązań dla ochrony mieszkańców oraz środowiska naturalnego.

Ważnym elementem tej inicjatywy jest edukacja rozumiana jako przepływ wiedzy i doświadczeń między potencjalnymi partnerami, a także edukacja ekologiczna, której adresatami będzie lokalna społeczność mieszkańców Krosna Odrzańskiego i okolic. Jak zapewniają uczestnicy rozmów, budowa zaufania społecznego to klucz do sprawnej realizacji projektu i osiągnięcia zamierzonych celów.

Silne partnerstwo organizacji

– Połączyła nas katastrofa Odry – mówi Magdalena Bobryk ze Stowarzyszenia 515. – W 2022 roku Stowarzyszenie 515 szukało rzetelnego wsparcia merytorycznego, mającego na celu wytłumaczenie mieszkańcom jak działa rzeka. Dwa lata wspólnych działań na rzecz czytelnej edukacji tłumaczącej ekohydrologiczne znaczenie rzek przerodziło się w budowę silnego partnerstwa dwóch organizacji – lokalnego stowarzyszenia działającego na rzecz Odry i eksperckiej Fundacji Zdrowa Rzeka.

– Powstały kapitał społeczny połączony z otwartością włodarza Gminy Krosno Odrzańskie stworzył natomiast warunki do podjęcia rozmów z Wodami Polskimi – kluczowym partnerem decyzyjnym, wspieranym przez IMGW-PIB – dodaje Ilona Biedroń, reprezentująca Fundację Zdrowa Rzeka i IMGW – PIB.

Plaża, kładka i turystyka 

Dodajmy, że podczas zorganizowanego 16 lipca br., spotkania i terenowych warsztatów, poruszano też temat dotyczący utworzenia infrastruktury rekreacyjno-edukacyjnej nad rzeką Odrą w rejonie Krosna.

Są już przykłady konkretnych działań. Zaliczono do nich przyszłą aranżację nowej plaży, a także montaż kładki pieszo-rowerowej w Krośnie Odrzańskim, co zgodnie z intencjami inicjatorów tych przedsięwzięć, zachęcić ma mieszkańców i turystów do spędzania czasu nad Odrą i do bliższego poznania jej walorów środowiskowych.

 – Po katastrofie 2022 roku Odra musi odżyć – podsumował Grzegorz Garczyński, Burmistrz Krosna Odrzańskiego. – Oddajmy rzece przestrzeń, a mieszkańcom i turystom stwórzmy bezpieczne warunki do zrównoważonej nadrzecznej turystyki, która jednocześnie niesie ze sobą komponent edukacyjny, podkreślający znaczenie zdrowych rzek i bioróżnorodności.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024