Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Porozumienie o rozbudowie infrastruktury łączącej Polskę i Ukrainę

Porozumienie o rozbudowie infrastruktury łączącej Polskę i Ukrainę
Bartłomiej Leśniewski
09.07.2024, o godz. 8:27
czas czytania: około 3 minut
0

Rozbudowę sieci dróg ekspresowych w kierunku Ukrainy, modernizację połączeń kolejowych na przejściach granicznych, rozwój infrastruktury terminali przeładunkowych zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie polsko-ukraińskie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Chodzi o Porozumienie o Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą, które zostało w poniedziałek podpisane przez premiera Donalda Tuska i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Infrastruktura, która łączy

W porozumieniu zadeklarowano, że uczestnicy będą kontynuować działania na rzecz rozszerzania sieci wzajemnych połączeń transportowych i powiązanej infrastruktury, w tym infrastruktury związanej z produktami rolnymi, oraz w obszarze transportu, w szczególności kolejowego, drogowego i lotniczego. Zapowiedziano wydajne wykorzystywanie istniejącej transgranicznej infrastruktury elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej; strony wskażą też warunki do zapewnienia ciągłej zdolności przesyłu gazu ziemnego z Polski do Ukrainy, w tym dostarczania skroplonego gazu ziemnego z polskich terminali LNG.

Drogi

“W zakresie budowy dróg, Polska rozbudowuje sieć dróg ekspresowych w kierunku Ukrainy, w szczególności drogę ekspresową S12 i S17. Ostatni odcinek drogi ekspresowej S12 przed granicą jest współfinansowany ze środków przyznanych w drodze konkursu w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, do którego Polska i Ukraina przystąpiły wspólnie. Polska liczy na szybką budowę przedłużeń powyższych dróg ekspresowych po stronie ukraińskiej, dzięki czemu powstanie bezpośrednie połączenie drogowe zachód-wschód” – podano w umowie.

Kolej

Przypomniano, że w zakresie współpracy kolejowej w 2023 r. Polska wznowiła pracę polsko-ukraińskiego kolejowego przejścia granicznego Hrebenne – Rawa Ruska, i dodano, że w niedalekiej przyszłości zostanie otwarte kolejowe przejście graniczne Malhowice – Niżankowice.

W porozumieniu wskazano też, że Polska przygotowuje modernizację linii kolejowych w kierunku Ukrainy, spodziewając się dalszego wzrostu natężenia ruchu.

“Uczestnicy będą koncentrować się na modernizacji połączeń, przede wszystkim linii o standardowym rozstawie szyn, ale również linii szerokotorowych (1435 i 1520 mm) na przejściach granicznych, rozwoju infrastruktury terminali przeładunkowych na linii kolejowej nr 65, a także w rejonie Chełma i Medyki (w tym terminali intermodalnych)” – dodano.

Energetyka

W umowie podano ponadto, że od 2023 r., w odpowiedzi na zniszczenie infrastruktury energetycznej, w tym służącej do zasilania urządzeń i elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, Polska rozszerzyła zakres udzielanej pomocy, nabywając i udostępniając Ukrainie urządzenia do magazynowania energii elektrycznej na potrzeby zasilania awaryjnego infrastruktury łączności na terytorium Ukrainy dla obywateli tego kraju.

Jak wskazano, Polska będzie ściśle współpracować z Ukrainą w celu określenia i rozwinięcia kanałów dystrybucji, aby zmniejszyć negatywny wpływ na rynki rolne oraz zapewnić uczciwą konkurencję na jednolitym rynku. Dodano, że Polska i Ukraina dostrzegają potrzebę dalszej współpracy przy modernizacji infrastruktury granicznej, także związanej z prowadzeniem kontroli fitosanitarnych i weterynaryjnych.

“Uczestnicy zgadzają się, że działania w zakresie odbudowy i rekonstrukcji powinny być przejrzyste, zgodne z uznanymi standardami, w szczególności w obszarze walki z korupcją” – podkreślono.

Dla polskich spółek

W umowie napisano, że Ukraina zgadza się co do potrzeby wprowadzenia uproszczonych i przyspieszonych procedur, które ułatwiłyby polskim spółkom wejście na ukraiński rynek. “Powinno to obejmować przyspieszenie uzyskiwania licencji, pozwoleń i rejestracji, umożliwiające polskim przedsiębiorcom szybkie i skuteczne rozpoczęcie działalności” – dodano.

Umowa stwierdza, że bezpieczeństwo energetyczne pozostaje kluczowe dla odporności Ukrainy. Polska będzie kontynuować wsparcie dla ukraińskiego sektora energetycznego. Z kolei Ukraina będzie dążyła do udoskonalenia ram regulacyjnych zgodnie z przepisami UE w sektorze telekomunikacyjnym i energetycznym

Infrastruktura krytyczna

Natomiast w obszarze infrastruktury krytycznej umowa przewiduję współpracę w wielu formatach w celu poprawy bezpieczeństwa, odbudowy i ochrony infrastruktury krytycznej Ukrainy. Ułatwiony ma być dostęp ukraińskich ekspertów do programów i projektów międzynarodowych, realizowanych w Polsce i innych państwach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024