Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Porozumienie Orlenu i uczelni na rzecz badań nad eksploatacją wodoru

Porozumienie Orlenu i uczelni na rzecz badań nad eksploatacją wodoru
ZM/PAP
19.10.2024, o godz. 14:56
czas czytania: około 2 minut
0

Typowanie obszarów do prowadzenia poszukiwań złóż naturalnego wodoru w Polsce oraz rozwój technologii związanych z eksploatacją tego surowca - to główne cele porozumienia zawartego pomiędzy Orlenem, Akademią Górniczo-Hutniczą, Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Sygnatariusze porozumienia powołali jednocześnie w ramach współpracy naukowo-technicznej Polską Inicjatywę na Rzecz Naturalnego Wodoru Geo-Hydrogen. Dokument podpisano przy okazji konferencji “Dzień Naturalnego Wodoru” odbywającej się na krakowskiej uczelni, a poświęconej najważniejszym wyzwaniom związanych z poszukiwaniem i wdrażaniem rozwiązań wodorowych.

W poszukiwaniu naturalnych zasobów wodoru

Główne zadania ujęte w porozumieniu obejmują “realizację badań naukowych oraz projektów badawczo-rozwojowych, w tym rozpoznawania procesów przyrodniczych prowadzących do powstania naturalnych akumulacji wodoru, jak również poszukiwania i udostępniania złóż wodoru w Polsce”. Ponadto, jak zaznaczył koncern, “inicjatywa zakłada działania mające na celu rozwój technologii związanych z potencjalną eksploatacją tych zasobów, a także określenie ekonomicznych uwarunkowań ich ewentualnego wydobycia”. Jednocześnie w ramach części edukacyjnej i popularyzacyjnej przedsięwzięcia planowane jest organizowanie praktyk dla studentów, konferencji naukowych oraz wspólnych publikacji, naukowych i popularno-naukowych.- Powołanie Polskiej Inicjatywy na Rzecz Naturalnego Wodoru to wyraz naszego zaangażowania we wszystkie aspekty rozwoju krajowego rynku wodoru. (…) Wraz z wybitnymi polskimi ośrodkami naukowymi i badawczymi chcemy rozwijać współpracę naukową i techniczną oraz wdrażać jej efekty do biznesowej praktyki – wyjaśnił członek zarządu Orlenu ds. upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie koncernu. Przypomniał, że w obszarze poszukiwań i wydobycia węglowodorów i innych surowców Grupa Orlen dział w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Celem obecnej strategii wodorowej koncernu jest wzmocnienie jego pozycji począwszy od produkcji, przez dystrybucję i magazynowanie odnawialnego wodoru, aż po jego różnorodne zastosowania przemysłowe.

Czy będzie można eksploatować wodór tak, jak gaz?

– Rozwój technologii wodorowych jest niezbędny dla zapewnienia stabilności energetycznej i konkurencyjności gospodarki – podkreślił rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis. Zaznaczył przy tym, że z tego właśnie powodu szczególnie istotne jest kształcenie studentów w tym zakresie, przyszłych inżynierów i naukowców, którzy “będą liderami transformacji energetycznej”.

Dr hab. inż. Magdalena Wdowin, p.o. dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, oceniła z kolei, że “w obliczu transformacji energetyczno-klimatycznej dywersyfikacja źródeł energii jest nieodzowna, dlatego poszukiwania złóż białego wodoru to inicjatywa konieczna i niezwykle ważna”.

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego prof. Krzysztof Szamałek podkreślił, że badania nad wodorem naturalnym to zupełnie nowy kierunek badań geologicznych. – Być może uda się odpowiedzieć na najważniejsze obecnie pytanie: w jakiej części wodór eksploatowany podobnie jak złoża gazu ziemnego, pokryje krajowe zapotrzebowanie na ten surowiec? – zastanawiał się.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ZM WEBINAR4 Fundacja Sendzimira [17.10-07.11.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024