W trakcie spotkań z przedstawicielami strony ukraińskiej, które odbyły się 28 marca 2024 r. w siedzibie resortu, podpisano porozumienie o współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie energii (tzw. Memorandum of Understanding).
Katastrofa humanitarna i ekologiczna
W rozmowach podkreślono, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi katastrofę humanitarną i ekologiczną, która powoduje znaczne szkody w środowisku Ukrainy, a także zagraża zniszczeniem zasobów naturalnych oraz elementów flory i fauny Ukrainy.
Strona polska zapewniła ponadto o gotowości do wsparcia Ukrainy w zakresie odbudowy ekologicznej i likwidacji szkód środowiskowych.
– Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest gotowa podzielić się z Ukrainą rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi szkód w środowisku oraz wesprzeć ją w zakresie szacowania szkód środowiskowych, a w przyszłości – w domaganiu się od Federacji Rosyjskiej rekompensat materialnych za szkody, które niewątpliwie są znaczne i dotyczą nas wszystkich – powiedział wiceminister Mikołaj Dorożała.
Współpraca w dziedzinie energii
Jak zapewniła minister Paulina Hennig-Kloska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie nadal udzielać niezbędnego wsparcia Ukrainie i pomocy w kwestii naprawy uszkodzonej infrastruktury energetycznej i awaryjnych dostaw energii, w związku ze zniszczeniami spowodowanymi rosyjskimi atakami na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Strona polska wyraziła ponadto gotowość do dalszej współpracy w sektorze energetycznym, w tym na rzecz zwiększenia samowystarczalności energetycznej obu państw.
– Podpisywane dziś Memorandum of Understanding odzwierciedla obszary wzajemnego zainteresowania współpracą w sektorze energetycznym i nakreśla kierunki dalszych prac – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.
Sprawiedliwa transformacja
Jesteśmy gotowi dzielić się wiedzą na temat skutecznych sposobów przeprowadzania sprawiedliwej transformacji oraz dostosowania prawodawstwa krajowego w ukraińskim sektorze energetycznym do przepisów UE i praktyk międzynarodowych – dodała.
Spotkania odbyły się w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych pod współprzewodnictwem premierów Polski i Ukrainy. Stronę ukraińską w rozmowach reprezentowali Rusłan Strilets, Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy, oraz Wiceminister Yevhenii Fedorenko, a także Mykoła Kolesnyk, Wiceminister Energetyki Ukrainy. W spotkaniach udział wzięli ponadto Główny Konserwator Przyrody, Wiceminister Mikołaj Dorożała, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Wiceminister Maciej Bando, i Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Piotr Otawski.
Komentarze (0)