Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Portal Komunalny Plus

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Stracone wody

Stracone wody

25.01.2022
portalkomunalny.pl
0

Optymalizacja zużycia wody w obszarze własnej sprawczości powinna być priorytetem w kwestii racjonalnego zarządzania środowiskiem. Zasoby odnawialnej wody słodkiej w Polsce ciągle maleją i są jednymi z najniższych w Europie. Z roku na rok długość sieci wodociągowej rośnie, co jednocześnie wiąże się z coraz większymi problemami z diagnostyką rurociągów.

Dyrektywa wodna - nowe reguły gry

Dyrektywa wodna - nowe reguły gry

25.01.2022
dyrektywa wodna
0

Według Komisji Europejskiej każdy mieszkaniec Unii Europejskiej dziennie zużywa średnio 150 l wody, a łączny pobór wody do uzdatniania osiąga 250 mld m3 rocznie. Stan infrastruktury wodociągowej jest bardzo różny i nie zawsze zależy od zamożności danego kraju. Wpływ na kondycję techniczną systemu dystrybucji mają uwarunkowania lokalne. Cały złożony i połączony z wielu elementów system (gospodarki wodnej, ochrony wód, zaopatrzenia w wodę) ma kluczowy wpływ na życie i zdrowie ludzkie. Dlatego strategiczne znaczenie ma dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DWD, ang. Drinking Water Directive).

Miasto 15-minutowe się opłaca

Miasto 15-minutowe się opłaca

24.01.2022
portalkomunalny.pl
0

Wszędzie ma być blisko. W ciągu kilku minut powinniśmy dojść do sklepu, szkoły, miejsca pracy. Idea 15-minutowych miast ma łączyć w sobie sprawność, wydajność i odpoczynek w małej przestrzeni centrum miast. Jednak nasze aglomeracje są betonowe, bywa, że z przestarzałą infrastrukturą. Czy w takich warunkach można łączyć osiągnięcia techniczne z prawami przyrody? Wiadomo, że życie bez natury, bez kontaktu ze środowiskiem nie jest zadowalające.

Metody wykrywania awarii przepływu

Metody wykrywania awarii przepływu

24.01.2022
portalkomunalny.pl
0

W każdym, nawet bardzo poprawnie działającym systemie wodociągowym pewna ilość wody wtłoczonej do systemu jest tracona i zakłady wodociągowe, mimo poniesionych nakładów, nie uzyskują przychodów z jej sprzedaży. Szczególnie trudne do wykrycia są niewielkie ubytki wody, sączenie się jej do gruntu poprzez przecieki ze złączy rur i armatury. Badania wskazują, że największe problemy stwarzają przede wszystkim stare systemy wodociągowe, wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak żeliwo szare i stal, które stanowią ok. 50% długości przewodów wodociągowych w Polsce.

Przestrzeń retencyjna dla współczesnych miast

Przestrzeń retencyjna dla współczesnych miast

24.01.2022
portalkomunalny.pl
0

Zmienność sezonowa opadów atmosferycznych i ewolucja ich charakteru na przestrzeni lat, wynikająca ze zmian klimatycznych, jest przyczyną poszukiwania nowych rozwiązań mających na celu zmniejszenie ilości nawierzchni nieprzepuszczalnych, szczególnie na terenach miast. Wygląda na to, że coraz szersze zastosowanie w kształtowaniu przestrzeni zurbanizowanych mają nawierzchnie pozwalające na odprowadzenie opadu do gruntu, wpływające pozytywnie na bilans wodny zlewni miejskich.

Reklama

AD1C FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Portal Komunalny PLUS

Przejdź do PLUS
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Jeszcze więcej aktualności

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024