Parlament Europejski i Rada 16 grudnia 2020 r. przyjęły dyrektywę 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (dalej d.j.w.p.s.l.). Obowiązuje ona od 12 stycznia 2021 r., zatem państwa członkowskie mają 2 lata na jej transpozycję do prawa krajowego i 5–6 lat na wdrożenie poszczególnych artykułów. Część obowiązków dyrektywa nakłada na państwa członkowskie i organy nadzorujące, a część bezpośrednio na dostawców wody.
W 2021 r. znakomita większość działających w Polsce przedsiębiorstw wod-kan złożyła wnioski o zatwierdzenie taryf wodociągowych i kanalizacyjnych. Formalnie organy regulacyjne deklarowały indywidualny tryb rozpatrywania każdego wniosku i uwzględnianie wszelkich kosztów celowych prowadzenia działalności. Rzeczywistość postępowań taryfowych okazała się niestety zupełnie inna i uzyskanie zatwierdzenia podwyżek większych niż 10% w skali 3 lat było nie lada wyczynem.
Parki i galerie na dawnych stacjach. Żyzne gleby zamiast asfaltu. Miasta odporne na upały. Nowe projekty z wykorzystaniem sił natury. Czy to inne oblicze naszej cywilizacji?
O tym, jak ważnie jest prawidłowe i czytelne oznakowanie budynków i innych nieruchomości, nie trzeba nikogo przekonywać. Wynika to przede wszystkim z potrzeby bezbłędnego i szybkiego odszukania właściwego adresu przez służby ratunkowe, zwłaszcza na nowych osiedlach lub terenach peryferyjnych. A jak to się kształtowało na przestrzeni wieków?
Aluminium to jeden z hitów rynku materiałów pozyskiwanych z odpadów komunalnych. W ocenie uczestników konferencji „Optymalizacja procesu sortowania odpadów – metale nieżelazne” poziom odzysku tego surowca wtórnego w Polsce można znacznie podnieść.