Podnoszenie świadomości wśród mieszkańców jest jednym z działań priorytetowych w kształtowaniu prawidłowych postaw ekologicznych. Prowadzenie takiej edukacji to także zadanie dla firm prowadzących gospodarkę odpadami.
O działaniach Zarządu Zieleni m.st. Warszawy podejmowanych w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym z Małgorzatą Dudek-Grzegorzewską, główną specjalistką ds. koordynacji ogrodniczej, koordynatorką ds. ukwieceń i roślin ozdobnych, rozmawia Judyta Więcławska.
Krajowy Zarząd IWA Polska podsumował dorobek 2023 r. Do najważniejszych wydarzeń tego okresu zaliczył m.in. III Polską Konferencję IWA dla Młodych Specjalistów z Branży Technologii Wody – pod hasłem: „Excellent Science and Industrial Development” (z ang. „Wyjątkowa Nauka i Rozwój Przemysłu”) na Politechnice Poznańskiej, która odbyła się pod koniec roku.
W wyroku z 4 lipca 2023 roku (sygn. akt SK 14/21) Trybunał Konstytucyjny uznał, iż definicja budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, określająca jeden z przedmiotów opodatkowania, jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Wyrok ten może stanowić dla wielu podmiotów, w tym firm komunalnych funkcjonujących na rynku nieruchomości, istotną zmianę. Podobnej zmiany mogą spodziewać się również samorządy.
„W domach tego typu, wiejskich, czyli jak się dawniej mówiło, chłopskich, nie ma pieców. Gorąca woda w zimie idzie dokoła ścian, wewnątrz belek, obiegając każdy pokój” – to fragment rozmowy Seweryna Baryki z synem Cezarym z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Sto lat temu, gdy utwór powstawał, wizja wydawała się czystą fantazją. Dziś jednak ta wizja pomału staje się rzeczywistością. Dzięki geotermii.