1 października 2023 roku, z wyjątkami określonymi w art. 50 ustawy, weszła w życie istotna i obszerna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zakres przedmiotowy uregulowany nowymi przepisami obejmuje wiele obszarów związanych z branżą OZE. Jeden z nich stanowi rynek biometanu, którego uruchomienie jako alternatywy dla gazu ziemnego jest bardzo pożądane.
Amoniak – znany powszechnie jako nieprzyjemny (i w dodatku brzydko pachnący) skutek gnicia substancji zawierających białko oraz składnik wielu nawozów sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie – może w istocie pełnić ważną funkcję w branży energetycznej. Ten nieorganiczny związek chemiczny zbudowany z azotu oraz wodoru dzięki stale rozwijanej pracy naukowców ma szansę stać się w niedalekiej przyszłości powszechnie wykorzystywanym surowcem jako niezwykle efektywny nośnik energii.
Transformacja energetyczna miast w czasach zmian klimatu przybierze odmienną formę od dotychczas znanej. Jesienno-zimowe zużycie energii będzie znacznie niższe niż obecnie, na rzecz zwiększenia zapotrzebowania w okresach letnich. Ciepło jawne i ciepło utajone staną się elementami żywych i burzliwych dyskusji na temat przyszłości naszych aglomeracji. Czy w tych rozmowach zieleń miejska, jako element wspomagający regulację energii, zacznie być traktowana priorytetowo?
„Współpraca” z przeciwnikami inwestowania w instalacje termicznego przekształcania odpadów nie jest łatwa, jednak można wcześniej przewidzieć pewne działania i im zapobiec lub też uniknąć eskalowania ich skutków. To jeden z wielu ciekawych tematów poruszanych podczas jubileuszowej, 20. Konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii”, zorganizowanej w listopadzie br. przez firmę Abrys.
Fotowoltaika wciąż aktywnie się rozwija i nadal na horyzoncie nie widać spowolnienia. W 2022 roku miała ona tylko niecałe 5% w światowej generacji energii (w Polsce 6%), a wyniki symulacji wielu scenariuszy, opublikowane na stronie Nature.com1, pokazują, że aż w 72% takich symulacji energia słoneczna będzie stanowić ponad 50% energii wytwarzanej w 2050 r. Z kolei fotowoltaika, pomimo wielu barier związanych np. z integracją z siecią, zdominuje cały sektor energetyczny.