Zakład Utylizacyjny w Gdańsku kolejny raz zmienił datę zakończenia procedury przetargowej na projektowanie i budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów w Gdańsku Szadółkach.

W zeszły piątek minął kolejny termin składania ofert, jednak zamawiający wyznaczył następną datę na 21 marca. To już piąta zmiana. Każda coraz bardziej oddala rozpoczęcie realizacji zadania. Do końca przyszłego roku musi powstać nowa kwatera do magazynowania śmieci. Dotychczasowe składowisko nie spełnia bowiem norm unijnych, zostanie zamknięte i zrekultywowane. Od 1 stycznia 2010 roku wysypywanie na nim odpadów będzie nielegalne.

Tymczasem po otwarciu ofert – co najprawdopodobniej nastąpi 21 marca – trzeba będzie wybrać wykonawcę. Należy liczyć się z protestami tych, którzy odpadną w rywalizacji, więc rozpoczęcie przedsięwzięcia jeszcze się opóźni.

Dariusz Sylwestrzak, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, zapewnia jednak, że termin zostanie dotrzymany i w połowie grudnia 2009 roku nowe wysypisko będzie gotowe. Taką datę wyznacza kontrakt, który zostanie zawarty z wykonawcą. Także Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego, jest przekonany, że kłopotów z legalnym gromadzeniem śmieci nie będzie. Gdyby jednak ich nowy magazyn jeszcze nie zaistniał, niewykluczone, że gdańskie śmieci wożone będą za granicę.

źródło: Dziennik Bałtycki

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj