Poświąteczna choinka do ogrodu, na nawóz albo do bioodpadów 

Poświąteczna choinka do ogrodu, na nawóz albo do bioodpadów 
ZM/PAP
07.01.2025, o godz. 9:20
czas czytania: około 2 minut
0

Po święcie Trzech Króli mamy zwyczaj rozbierać choinki. Poznański magistrat przypomina, że kiedy wyrzucamy świąteczne drzewko, musi ono być pozbawione ozdób, ziemi i doniczki. Żywą choinkę można  jednak posadzić w ogrodzie albo zrobić z niej naturalny nawóz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Poznański magistrat wskazał, że drzewka bez korzeni będą odbierane sprzed domów jednorodzinnych i mieszkań w zabudowie wielorodzinnej jeden raz w styczniu i jeden raz w lutym. Dokładne terminy odbioru choinek można sprawdzić w harmonogramach udostępnianych m.in. na stronie internetowej oraz w aplikacji Smart City Poznań. Zarządcy nieruchomości wielorodzinnych – wspólnoty i spółdzielnie – najczęściej umieszczają też informację w papierowej wersji na tablicach ogłoszeń.

Rozdrobnione do bioodpadów albo na PSZOK

Magistrat przypomniał, że kiedy wyrzucamy świąteczne drzewko, musi ono być pozbawione ozdób, ziemi i doniczki. Doniczki i ziemię należy wrzucić do pojemników na odpady zmieszane. W Poznaniu choinki z ziemią i w doniczce nie będą zabierane sprzed posesji.

– Osoby, które wcześniej samodzielnie rozdrobnią roślinę, mogą wrzucić to, co z niej pozostało do brązowego pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika. Tak przygotowane drzewko można również samodzielnie zawieźć do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, skąd trafi do biokompostowni – przekazano mieszkańcom.

W przypadku ukorzenionych choinek jednym z rozwiązań jest ich przesadzenie po świętach do ziemi. Aby drzewko miało szansę przyjąć się w naturalnym środowisku, należy pamiętać, by uwzględnić okres aklimatyzacji, np. w garażu.

Nie sadzić w lesie na dziko

Jak podkreślił rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak, jeśli z pomieszczenia, w którym jest ok. 21 st. C, nagle takie drzewko wystawimy na dwór, na mróz, na temperaturę 0 albo minus 1, to dozna ono szoku termicznego i w ogrodzie po prostu nie przyjmie się.

Zastrzegł jednak, by choinek w doniczkach po świętach nie sadzić „na dziko” w lasach. Ostatecznie można poradzić się lokalnego leśniczego, czy gatunek drzewka, jaki chcemy posadzić, nie będzie inwazyjny na tym terenie.

Z kolei ścięte drzewko można po świętach przerobić na naturalny nawóz do ogrodu. – Wtedy też te pierwiastki, które są w igliwiu, w drewnie – wracają do naturalnego obiegu – wyjaśnił Maćkowiak.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025