Na najbliższe lata planowana jest budowa ponad 140 wiatraków w Wielkopolsce. Co najmniej trzech inwestorów planuje budowę dużych farm liczących po kilkadziesiąt elektrowni. Będą to największe tego typu inwestycje wiatrowe w Polsce.

Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Polsce znajduje się jest obecnie ok. 200 masztów o łącznej mocy ok. 450 MW. Najwięcej elektrowni wiatrowych buduje się na Pomorzu, ale wkrótce to Wielkopolska może wyrosnąć na potęgę w tej dziedzinie.

Pierwsza zostanie ukończona inwestycja w gminie Margonin między Wągrowcem a Piłą. Tam posiadająca portugalski kapitał firma Relax Wind Park buduje największą w kraju farmę wiatrową, która będzie liczyła aż 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW. Wszystkie wiatraki staną w ciągu 2-3  lat na prywatnych gruntach, dzięki czemu rolnicy zarobią na dzierżawie, a gmina na podatkach. Kwestia dotyczy ogromnych pieniędzy – 2 proc. od wartości inwestycji szacowanej na ponad 120 mln euro. Obecnie rozpoczęła się budowa głównego punktu zasilania oraz wylano fundamenty pod 11 pierwszych masztów.

Także w tym roku staną pierwsze z 34 wiatraków na terenie gminy Kuślin. Inwestor – firma KoldWind – planuje ustawić 100-metrowe maszty ze skrzydłami o średnicy 92 m o mocy 2-2,5 MW. Wiatraki znajdą się w odległości od 4 do 11 km od obszarów Natura 2000. Przedsiębiorca ma już decyzję środowiskową w tej sprawie –  wiatraki nie zagrożą przyrodzie, gdyż  turbiny będą zlokalizowane poza trasami migracji ptaków. Na inwestycji szacowanej na 68 mln euro  (koszt jednego masztu to ok. 2 mln euro) skorzysta gmina, zarabiając na podatkach.

Wiatraki urozmaicą także krajobraz gminy Mieleszyn pod Gnieznem. Inwestor z kapitałem amerykańskim – firma PS Wind Management  – planuje postawić  48 wiatraków o łącznej mocy 120 MW. Już ruszył cały proces przygotowania inwestycji. Obecnie trwają rozmowy z rolnikami, właścicielami gruntów, którymi inwestor jest zainteresowany. Projekt jest rozpisany na trzy lata

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj