Powstaje termomodernizacyjna aplikacja

Powstaje termomodernizacyjna aplikacja
R.G.
07.07.2022, o godz. 14:33
czas czytania: około 2 minut
0

Nowa i powszechnie dostępna internetowa aplikacja umożliwić ma użytkownikom rozeznanie oraz dobór usług, a także dofinansowania. Przygotowania trwają. Aplikacja ma być dostępna w przyszłym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada utworzenie i udostępnienie internetowej aplikacji przez którą będzie można m.in. zamówić przegląd kominiarski, poprosić o inwentaryzację budynku pod kątem emisyjności, czy też sprawdzić możliwości dofinansowania działań wpływających na poprawę jakości powietrza.

W oparciu o dane CEEB

Powstanie nowej aplikacji, jak zapewnia Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, to element rządowej strategii zgodnie z którą dane jakie zebrano w ramach składania deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), wykorzystane zostaną do prowadzenia polityki niskoemisyjnej i polityki ochrony powietrza.

CEEB, którą utworzono na mocy nowelizacji Ustawy termomodernizacyjnej, pomóc ma w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. Dodajmy, że w ramach tego ogólnokrajowego systemu gromadzone są informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

Wymiana i dofinansowanie

Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają być m.in. podstawą do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

Jak zapowiedział Wiceminister Uściński, w ramach tych przepisów resort udostępni specjalną aplikację dla obywateli.

– W przyszłym roku udostępnimy taką aplikację. Użytkownicy będą mogli zajrzeć do swoich danych, będą mogli zamówić przez nią na przykład przegląd kominiarski czy też poprosić o inwentaryzację budynku pod kątem emisyjności – zapewnia Wiceminister.

Zależnie od potrzeb i możliwości

Sekretarz stanu w MRiT Piotr Uściński dodał też, aplikacja może być przydatna do analizy i optymalizacji działań w zależności od potrzeb i możliwości właścicieli.

– Nie każdego stać na kompleksową, pełną termomodernizację. Czasami ta termomodernizacja musi być płytka, znaczy to że musimy wybrać najlepsze rozwiązania – dodaje wiceszef resortu rozwoju.

Według Wiceministra Uścińskiego, dzięki tej aplikacji będzie można sprawdzić też możliwości dofinansowania.

– Jeśli będziemy wiedzieli, że musimy zmienić źródło ciepła, ocieplić budynek, to w tej aplikacji znajdziemy informacje z czego można skorzystać, do jakiego programu możemy się zgłosić o dofinansowanie – wyjaśnia Sekretarz stanu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024