Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Powstaje zaplecze eksperckie programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej

Powstaje zaplecze eksperckie programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej
Bartłomiej Leśniewski
14.08.2022, o godz. 10:45
czas czytania: około 1 minuty
0

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki wręczył decyzje o przyznaniu autoryzacji dla pięciu ośrodków naukowo-badawczych, które będą wspierać agencję w procesie licencjonowania oraz kontroli elektrowni jądrowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

“Jednostki te będą mogły pełnić rolę TSO (ang. Technical Support Organization), czyli organizacji wsparcia technicznego podczas budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w Polsce” – czytamy w komunikacie Państwowej Agencji Atomistyki (PAA)

Odpowiednie zaplecze i kadry

Autoryzację Prezesa PAA otrzymało pięć jednostek naukowych:

  • Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej,
  • Instytut Budownictwa Wodnego PAN,
  • Instytut Chemii i Techniki Jądrowej,
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy,
  • Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem PAA wszystkie instytucje, które uzyskały autoryzacje posiadają wykwalifikowany personel oraz zaplecze techniczne, które pozwolą na bezstronne i rzetelne przeprowadzenie czynności związanych z oceną wniosku o wydanie zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej oraz jej kontrolą. Zakres autoryzacji został określony w decyzji Prezesa PAA.

Rola ośrodków

Przyznanie autoryzacji dla ośrodków badawczych to kolejny krok w ramach przygotowań Agencji do realizacji zadań wynikających z programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej.

PAA będzie nadzorowała proces budowy elektrowni jądrowej oraz wydawała zalecenia i opinie jeszcze przed rozpoczęciem fizycznych prac budowlanych. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki odpowiedzialny jest m.in. za wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.

W procesie oceny spełnienia wymagań bezpieczeństwa, wydawania stosownych zezwoleń i opinii ważne będzie wsparcie eksperckich organizacji, czyli TSO, odpowiedzialnych m.in. za przeprowadzenie analiz i ekspertyz w obszarze technologii jądrowej i poszczególnych dziedzinach technicznych.

Źródło: Polska Agencja Atomistyki

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024