Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Powstanie krajowy operator innowacji dolin wodorowych

Powstanie krajowy operator innowacji dolin wodorowych
Bartłomiej Leśniewski
08.09.2023, o godz. 14:55
czas czytania: około 3 minut
0

W przyszłym roku powinien rozpocząć działalność krajowy operator innowacji dolin wodorowych, koordynujący działania w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział w wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Obecnie, przy zaangażowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), w Polsce działa osiem dolin wodorowych, a dziewiąta – Podlaska, która ma być wyspecjalizowana w wodorze dla rolnictwa i sektora rolno-spożywczego – jest w zalążku.

Po co krajowy operator?

“Krajowy operator innowacji dolin wodorowych to podmiot, który będzie koordynował podejmowane działania. Nie narzucał, nie zmuszał, ale współpracował i pomagał w rozwoju projektów. Myślę, że to jest bardzo istotny krok w dalszej budowie ekosystemu dla infrastruktury wodorowej” – powiedział wiceminister Zyska podczas jednej z debat na 32. Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

“Obecnie jesteśmy na finiszu uruchomienia (operatora innowacji dolin wodorowych – PAP). Złożyłem odpowiedni wniosek do Ministra Finansów, aby w przyszłorocznym budżecie znalazły się środki na to, by ta inicjatywa mogła powstać” – dodał wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Nowe doliny

Ireneusz Zyska przypomniał, że do stworzonego pod egidą MKiŚ Partnerstwa Wodorowego przystąpiło dotąd ok. 250 podmiotów ze świata biznesu i nauki, a w Polsce powołano dotąd osiem dolin wodorowych: podkarpacką, śląsko-małopolską, dolnośląską, wielkopolską, mazowiecką, centralną (z siedzibą w Kielcach), zachodniopomorską i pomorską.

“Czekamy na kolejną inicjatywę, która jest w zalążku. Będzie to Podlaska Dolina Wodorowa, przez niektórych nazywana rolniczą, ponieważ będzie skoncentrowana na rolnictwie – zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie wodoru, jak i jego spożytkowanie w tym sektorze polskiej gospodarki; również w przemyśle przetwórstwa rolno-spożywczego” – wyjaśnił wiceminister.

Jak poinformował, jedyną z polskich dolin wodorowych, która uczestniczy w międzynarodowych projektach, jest jak dotąd organizacja dolnośląska. Weszła ona do projektu budowy korytarza wodorowego z Finlandii, przez państwa bałtyckie i Polskę, do Niemiec. “Dolnośląska dolina odgrywa istotną rolę w zakresie pisania scenariuszy biznesowych i wyznaczania kierunków działań” – ocenił Zyska.

Zwrócił uwagę, że doliny wodorowe powstają obecnie nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Holandii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. “Doliny wodorowe są kluczem do tego, żeby zbudować dojrzałą, konkurencyjną, dobrze funkcjonującą gospodarkę wodorową w Polsce. Bez tego byłoby nam bardzo, bardzo trudno” – stwierdził wiceminister klimatu. Wskazał przy tym, iż doliny wodorowe mają być płaszczyzną współpracy wielkich koncernów (jak Orlen, KGHM czy Grupa Azoty) z mniejszymi firmami oraz uczelniami, instytucjami naukowymi i branżowymi.

Elektrolizery

Zyska wyraził nadzieję, że w perspektywie najbliższej dekady w Polsce powstaną również fabryki elektrolizerów do wytwarzania zielonego wodoru. W tym także ma pomóc powstający operator.

“Nie chodzi o to, żeby działać na siłę, ale o to, by wytworzyć wysoką jakość i zbudować markę, abyśmy w perspektywie lat 2030-2032 mogli oferować w łańcuchu gospodarki wodorowej pożądane i wysoko cenione produkty. To jest wielkie wyzwanie, ale będące w zasięgu polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Polski rząd będzie to wspierał” – zadeklarował wiceszef MKiŚ.

Przypomniał, że w uruchamianej niebawem przez Komisję Europejską kolejnej puli środków na projekty wodorowe jest 800 mln euro. Jaka część tej kwoty trafi do polskich przedsiębiorców, zależy tylko od ich kreatywności. W ocenie wiceministra Zyski w ostatnich trzech latach w Polsce udało się zbudować solidne podwaliny pod budowę nowoczesnej gospodarki wodorowej, a “wiele unijnych krajów bierze obecnie z Polski przykład w tym zakresie”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024