Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Powstanie nowa droga rowerowa w Katowicach

Powstanie nowa droga rowerowa w Katowicach
R.G./KAW
27.12.2022, o godz. 12:27
czas czytania: około 2 minut
0

Katowicki samorząd dokonał wyboru wykonawcy, który zajmie się budową kolejnej drogi rowerowej w tym mieście. W ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy powstać ma około 700-metrowy odcinek wzdłuż ulicy Francuskiej, który połączy popularne wśród mieszkańców miejsce wypoczynku i rekreacji - Muchowiec z drogą rowerową w ciągu ul. Lotnisko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W naszym mieście stawiamy na alternatywne środki transportu i rower jest jednym z nich – wyjaśnia prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – Budowa kolejnych odcinków dróg rowerowych ma na celu połączenie istniejących już fragmentów infrastruktury rowerowej i docelowo stworzenie sieci dróg rowerowych umożliwiających komfortowe  przemieszczanie się na jednośladach po mieście.

Szersza komunikacyjna perspektywa

Nowy odcinek rowerowej drogi połączy Muchowiec, nie tylko z istniejącą już drogą rowerową w ciągu ul. Lotnisko, ale też docelowo z infrastrukturą dla rowerzystów w ul. Damrota. Przy czym, w tym ostatnim przypadku, miasto wybrało niedawno projektanta, który przygotuje niezbędną dokumentację projektową dla inwestycji.

Droga, chodnik i oświetlenie

Inwestycja wzdłuż ulicy Francuskiej dotyczy około 700-metrowego odcinka rowerowej drogi, od skrzyżowania z ulicą Trzech Stawów do skrzyżowania z ulicą Lotnisko. Przy czym, zakres prac obejmuje nie tylko budowę drogi rowerowej, ale także chodnika i elementów towarzyszących.

A warunki bezpieczeństwa w poruszaniu się tym odcinkiem ul. Francuskiej – zarówno rowerem, jak i pieszo – poprawi dodatkowe oświetlenie. Doświetlone zostaną również przejścia dla pieszych. W ramach powyższej inwestycji przewidziano także montaż ławek i koszy na śmieci, a także  nasadzenia nowych roślin, takich jak hortensje i tawuły.

6 ofert i zwycięzca przetargu

Swoje oferty w postępowaniu przetargowym, prowadzonym przez miejską spółkę Katowickie Inwestycje S.A., złożyło 6 wykonawców. Spośród nich wybrano firmę DROGOPOL Sp. z o.o., która koszt realizacji tej inwestycji wyceniła na około 2,5 mln zł.

Inwestycja przy ul. Francuskiej to jedno z wielu działań skupiających się na rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście. Z roku na rok przybywa dróg rowerowych w Katowicach, ich łączna długość wynosi ok. 190 km, a w przyszłym roku powstaną następne trasy.

Kolejne katowickie inwestycje

– Obecnie trwa przetarg na rozbudowę ulicy Hallera, gdzie powstanie droga dla rowerów o długości około 1,4 kilometra – informuje Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. – Zbliżamy się do rozpoczęcia prac projektowych dotyczących kolejnych trzech odcinków o łącznej długości 2,3 kilometrów, a następnych 5,9 kilometra jest już w trakcie projektowania i zostanie wybudowane w najbliższych latach.

W tych planach znajduje się m.in budowa pierwszego etapu velostrady, która zostanie poprowadzona w śladzie nieczynnej linii kolei piaskowej, na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024