Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Powstanie strategiczna linia 400 kV Trębaczew – Rokitnica

Powstanie strategiczna linia 400 kV Trębaczew – Rokitnica
ZM/PAP
20.12.2024, o godz. 13:56
czas czytania: około 2 minut
0

Decyzję o ustaleniu lokalizacji strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji w zakresie sieci przesyłowej: budowy linii 400 kV relacji Trębaczew – Rokitnica wydał Wojewoda Śląski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak napisano w komunikacie urzędu, decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.

Powiększenie wydajności i bezpieczeństwa w części południowo-zachodniej

Urząd wojewódzki zaznaczył, że budowa linii kV relacji Trębaczew – nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) – Wielopole ma charakter strategiczny z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym poprawy bezpieczeństwa i wydajności pracy elektroenergetycznej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej w południowo-zachodniej Polsce, szczególnie w woj. śląskim i opolskim.

W komunikacie uściślono, że celem projektowanej linii jest dostosowanie układu sieci przesyłowej w południowej części kraju do nowych uwarunkowań systemowych w perspektywie długoterminowej.

Projektowana napowietrzna sieć elektroenergetyczna ma składać się z odcinka napowietrznej dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV o łącznej długości ok. 110 km, która połączy stację Trębaczew w pobliżu elektrowni Bełchatów z nową stacją Rokitnica w Zabrzu.

W woj. śląskim nowa linia pobiegnie przez pięć powiatów (kłobucki, lubliniecki, tarnogórski, gliwicki oraz miasto Zabrze) – teren ogółem 11 gmin. W woj. opolskim trasa linii przebiega przez dwa powiaty (oleski i strzelecki) – teren trzech gmin.

Przebudowa najdłuższej linii w kraju

Decyzję środowiskową dla linii PSE uzyskały w maju br. Według wcześniejszych informacji operatora, kolejnym krokiem do rozpoczęcia inwestycji będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Zakończenie realizacji jest planowane na 2028 r.

PSE wskazuje, że inwestycja jest częścią programu przebudowy najdłuższego ciągu liniowego 400 kV w Polsce, biegnącego od Zgorzelca (SE Mikułowa) do Częstochowy (SE Joachimów).

Tworzące ten układ linie zostały wybudowane w latach 60. ub. wieku i wymagają: zastąpienia nowszą infrastrukturą oraz zmiany układu sieciowego. Częścią tego zadania są m.in. ukończone nowe linie 400 kV Mikułowa – Czarna i Czarna – Pasikurowice oraz finalizowana linia 400 kV Mikułowa – Świebodzice.

W marcu br. PSE ogłosiły projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Dokument ten zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Projekt zakłada m.in. powstanie 4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa do 2034 r. Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ok. 64 mld zł do 2034 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024