Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Pożar na składowisku odpadów pod Łaskiem opanowany

Pożar na składowisku odpadów pod Łaskiem opanowany
02.07.2024, o godz. 10:22
czas czytania: około 2 minut
0

Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów w Woli Łaskiej (Łódzkie). Obecnie trwa jego dogaszanie. W wyniku wybuchu zbiorników z aerozolami łącznie poszkodowanych zostało 11 osób. Stan dwóch jest ciężki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Ok. godz. 14.25 w poniedziałek 1 lipca 2024 służby ratownicze odebrały zgłoszenie o wybuchu i pożarze na składowisku odpadów. W jego wyniku poszkodowanych zostało 11 osób. Pożar wybuchł na terenie zakładu utylizacji odpadów przemysłowych i poużytkowych w miejscowości Wola Łaska, kilka kilometrów od Łasku. 

Sytuacja jest opanowana

“Z powodu wiatru i szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, pożarem objęta była powierzchnia 4 tys. m kw. Przed ogniem udało się uratować halę zakładu. Pożar jest już zlokalizowany, opanowany i już się nie rozprzestrzenia” – powiedział PAP rzecznik łódzkich strażaków kpt. Łukasz Górczyński.

Do walki z ogniem zadysponowano ponad 45 zastępów straży zawodowej i ochotniczej, w tym 33 samochody gaśnicze. Na miejsce wysłano też Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego PSP oraz grupy operacyjne komendantów PSP – głównego i wojewódzkiego.

Są poszkodowani

“Wstępna liczba poszkodowanych wzrosła do 11 osób. Na miejscu strażacy i służby medyczne udzieliły pomocy pięciu osobom. Jedna osoba została przewieziona do szpitala prywatnym samochodem przed naszym przybyciem. Kolejne osoby też dotarły do szpitali na własną rękę. Stan ich obrażeń jest różny; dwóch określany jest jako ciężki” – przekazał kpt. Górczyński.

Prawdopodobna przyczyna pożaru

Ogień rozprzestrzenił się prawdopodobnie po wybuchu pojemnika, w którym utylizowane były aerozole pod ciśnieniem. Dokładną przyczynę wybuchu ognia będzie można jednak ustalić dopiero po opanowaniu pożaru. Na miejscu jest policja, która bada przyczyny eksplozji pod nadzorem prokuratora rejonowego w Łasku.

Alert w związku z pożarem i dużym zadymieniem wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do mieszkańców powiatu łaskiego RCB wysłało SMS z ostrzeżeniem: “Uwaga! Pożar składowiska odpadów w Woli Łaskiej. Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeżeli możesz, zostań w domu i zamknij okna”.

Trwa kontrola WIOŚ

Inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Sieradzu, niezwłocznie podjęli czynności kontrolne. Kontrola zakładu przez WIOŚ Łódź rozpoczęła się 1 lipca 2024 r. Na dziś (2 lipca) zaplanowane są oględziny, które Inspektorzy WIOŚ przeprowadzą wspólnie z funkcjonariuszami Policji.

Celem tych działań jest m.in. weryfikacja zgodności gospodarowania odpadami z obowiązującymi przepisami prawa

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Pożary odpadów
css.php
Copyright © 2024