Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Poznań. Nielegalne zarybienie stawów. Wykryto inwazyjne gatunki

Poznań. Nielegalne zarybienie stawów. Wykryto inwazyjne gatunki
pap/jw
08.07.2024, o godz. 8:58
czas czytania: około 2 minut
0

Z powodu nielegalnego zarybienia, a zwłaszcza wpuszczenia do zbiorników wodnych zakazanych w UE okazów czebaczka amurskiego, stawy użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" w Poznaniu muszą zostać osuszone – podał Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Użytek ekologiczny “Traszki Ratajskie” to fragment parku przy poznańskim osiedlu Tysiąclecia. O jego ustanowieniu w 2011 r. zdecydowała rada miasta. Na terenie o powierzchni ok. 5 ha żyje populacja chronionych płazów, m.in. traszek.

Kontrola stawów

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu poinformował, że podczas kontroli na terenie użytku naukowcy odkryli w tamtejszych stawach różne gatunki ryb, będących poważnym zagrożeniem dla lokalnego ekosystemu i chronionych płazów. W stawach wykryto m.in. kilkudziesięciocentymetrowego karpia Cyprinus carpio oraz ok. 25-centymetrowe okazy amura białego Ctenopharyngodon idella.

Za szczególnie niebezpieczne naukowcy uznali wykrycie czebaczków amurskich, które są uznawane za najbardziej inwazyjny gatunek ryby w Europie. “Znajdują się na listach inwazyjnych gatunków obcych – polskiej i unijnej. Bardzo trudno jest je usunąć, gdy już raz zostaną wpuszczone do zbiornika. Występując masowo i żerując na zooplanktonie, gatunek ten pomimo niewielkich rozmiarów może poprzez efekt kaskadowy (top-down) powodować wzrost obfitości fitoplanktonu, przyspieszenie eutrofizacji i w konsekwencji zmiany warunków fizyko-chemicznych całego siedliska” – zaznaczono w informacji UPP.

Co więcej, według badań czebaczki zjadają larwy traszek grzebieniastych. “To, niestety, poważne zagrożenie dla traszki zwyczajnej, tj. przedmiotu ochrony na użytku ekologicznym” – podkreślono.

Osuszenie stawów i monitoring

UPP podał, że aby ochronić płazy, należy odłowić ze stawów duże okazy ryb. Jednak by pozbyć się czebaczków, konieczne może być osuszenie stawów i “długotrwały monitoring”. Proces pozbycia się szkodliwych ryb może potrwać kilka miesięcy.

Według przypuszczeń naukowców ryby zostały wpuszczone do stawów późną wiosną. Przeprowadzona niedawno kontrola wykazała “niemal całkowity” brak młodych traszek, które występowały na obszarze użytku wczesną wiosną oraz w analogicznym okresie zeszłego roku.

“Obecnie w zbiorniku nadal pozostają nieliczne traszki, które przebywają na płyciznach i w miejscach niedostępnych dla ryb, natomiast w dalszym ciągu spotkać można żaby zielone, które do pewnego stopnia są odporne na ryby. Warto mieć na uwadze, że miejsce płazów w zbiorniku bardzo szybko zajmą bezkręgowce wodne, m.in. komary” – zaznaczono w komunikacie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024