Reklama

ad1a KUBOTA [03.04-15.05.25]

Poznań. Od połowy marca zużyte tekstylia będzie można oddawać do gratowozu

Poznań. Od połowy marca zużyte tekstylia będzie można oddawać do gratowozu
KP/PAP
07.03.2025, o godz. 9:32
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Poznania od połowy marca będą mogli przekazywać odpady tekstylne i starą odzież do gratowozu, czyli pojazdu przystosowanego do zbierania wybranych rodzajów odpadów – poinformował w czwartek poznański magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Od 1 stycznia samorządy muszą zapewnić mieszkańcom możliwość oddawania odpadów odzieżowych i tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W aglomeracji poznańskiej działają trzy stacjonarne gratowiska. “Od połowy marca dołączy do nich Gratowóz – mobilny punkt odbioru problemowych odpadów, który będzie przyjmował również odzież i tekstylia” – podał magistrat.

Zużyte tekstylia można oddać za darmo

Gratowóz, czyli Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) jest przystosowany do selektywnego zbierania wybranych rodzajów odpadów komunalnych. Pojazd taki pojawia się średnio raz na kwartał w określonych punktach miasta, w wyznaczone w harmonogramie soboty, w godzinach od 8 do 16. Minimalny czas postoju w jednej lokalizacji to 20 minut. MPSZOK przyjmuje odpady bezpłatnie, ale bezpośrednio od mieszkańców – obsługa gratowozu nie zabiera rzeczy pozostawionych przed nieruchomościami.

W komunikacie magistratu podkreślono, że jeśli ubrania i tekstylia przeznaczone do wyrzucenia są w dobrym stanie, mieszkańcy powinni rozważyć przekazanie ich osobom potrzebującym. “Można skorzystać z pojemników na używaną odzież, oddać rzeczy organizacjom pomocowym lub skorzystać z opcji ekozwrotów, które oferują niektóre firmy kurierskie” – wskazano.

Nie tylko Poznań

Tekstylia bezpośrednio od mieszkańców odbiera także wrocławski SZOT, czyli samochód zbierający odpady tekstylne. Wcześniej Ekosystem, czyli spółka zajmująca się odbiorem odpadów w stolicy Dolnego Śląska sondował możliwość podstawienia dodatkowych pojemników. Analizy ekonomiczne i logistyczne spółki wykazały, że jest to niemożliwe do wykonania. W mieście jest ponad 40 tys. miejsc gromadzenia odpadów (budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne). Tylko 2% ogólnej masy odpadów komunalnych we Wrocławiu zalicza się do nowej frakcji. Ekosystem zdecydował się zatem poszukać innych rozwiązań umożliwiających zagospodarowanie niepotrzebnych ubrań, pościeli czy butów. 

W Warszawie od początku marca mieszkańcy mogą oddawać niechciane tekstylia do Mobilnych PSZOK-ów. Takie samochody pojawiają się w 42 lokalizacjach na terenie całego miasta. Wcześniej warszawiacy mogli oddawać odpady odzieży i tekstyliów jedynie do stacjonarnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów), zlokalizowanych na Białołęce, Bielanach, Woli i w Wilanowie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025