Poznań. Pierwsze klucze do mieszkań w ramach Społecznej Agencji Najmu

Poznań. Pierwsze klucze do mieszkań w ramach Społecznej Agencji Najmu
Bartłomiej Leśniewski
22.01.2024, o godz. 10:38
czas czytania: około 2 minut
0

Pierwsze 30 rodzin odebrało klucze do swoich mieszkań w ramach poznańskiej Społecznej Agencji Najmu (SAN), czyli miejskiego programu, który pozwala na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem poznaniakom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Wciąż prowadzony jest nabór nieruchomości do jego pierwszej edycji” – czytamy w komunikacje Urzędu Miasta Poznań.

Gwarancje miasta

W stolicy Wielkopolski Społeczną Agencję Najmu w imieniu Miasta prowadzi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. SAN pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem w warunkach rynkowych. Czyli dla tych, których stać na istotny wkład własny, ale nie na całość żądanej przez wynajmującego zapłaty.

Oferta SAN jest adresowana m.in. do osób, które w przeszłości ubiegały się o pomoc mieszkaniową, ale jej nie otrzymały z powodu zbyt wysokich zarobków lub niewystarczającej liczby uzyskanych punktów. Z oferty programu skorzystać mogą również osoby, które nie zostały zakwalifikowane do programu “Mieszkanie do remontu” lub były najemcami w ramach “Miejskiego Biura Najmu”. Do tej pory udało się przekazać klucze do blisko 30 nieruchomości. Głównym bonusem dla wynajmujących lokale w SAN są rządowe dopłaty do czynszów, sięgające nawet 30%. Potencjalni lokatorzy zainteresowani udziałem w programie mogli do 20 października składać wnioski o najem lokalu.

Z kolei właściciele mieszkań zainteresowani nawiązaniem współpracy mogą się cały czas zgłaszać do programu. Poszukiwane są lokale 2- oraz 3-pokojowe, na które jest największe zapotrzebowanie. Zaletą współpracy właścicieli z SAN jest gwarancja terminowych płatności czynszu oraz możliwość długoterminowego wynajmu lokalu, bo umowy zawierane są na czas oznaczony, nie krótszy niż rok. „Dodatkowo należy pamiętać, że przychody z dzierżawy lokali na rzecz SAN objęte są zwolnieniami podatkowymi” – zauważa Urząd Miasta Poznań.

Po co SAN?

– Istotą działania SAN-u jest włączenie przede wszystkim prywatnego sektora mieszkaniowego w realizację społecznych programów mieszkaniowych w celu zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem dla osób/rodzin wymagających pomocy mieszkaniowej oraz świadczenie usług wspierających. SAN jest społecznym pośrednikiem najmu, instytucją pośredniczącą między wynajmującymi mieszkania a najemcami – mówi Henryk Gawroński, ekspert Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.

Korzyść dla lokatora jest oczywista. Uzyskuje on wsparcie samorządu w zapłacie rat za mieszkanie. A korzyść dla wynajmującego swoje mieszkanie? SAN gwarantuje wypłatę komornego na wypadek, gdyby sytuacja materialna lokatora pogorszyła się do stopnia uniemożliwiającego uiszczenia komornego. Mechanizm ma zachęcić do poddania najmowi obecnych pustostanów, czyli mieszkań, które stoją puste, bo ich właściciele obawiają się wynajmu w obawie przed nierzetelnością wynajmujących.

Społeczne Agencje Najmu to szansa na zmniejszenie deficytu przystępnych cenowo mieszkań, bez konieczności budowania nowych. Rozwiązanie chce wspierać finansowo Unia Europejska.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024