Poznań. Rekordowe ilości koronawirusa w ściekach. Ilość materiału genetycznego największa od września 2021

Poznań. Rekordowe ilości koronawirusa w ściekach. Ilość materiału genetycznego największa od września 2021
09.03.2023, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

Pandemia jeszcze się nie skończyła - z tygodnia na tydzień wzrasta oficjalna liczba zakażonych poznaniaków i poznanianek. Nie wszyscy robią test na COVID-19 - prawdziwą skalę zachorowań pokazuje jednak monitoring ścieków. Wynika z niego, że tak dużych ilości materiału genetycznego koronawirusa nie było w Poznaniu od ponad roku - poinformował poznański magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z oficjalnych danych, jakie gromadzi Ministerstwo Zdrowia wynika, że tylko w pierwszych pięciu dniach marca w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2 – czyli aż trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego. W całym ubiegłym miesiącu zakażeń było 917 – wiele wskazuje na to, że wynik marca będzie o wiele wyższy.

Co pokazuje monitoring  ścieków?

Ale to tylko oficjalne dane – w związku z tym, że wielu chorych nie przeprowadza testów, mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości. Światło na to, jak wielka może być skala zakażeń, rzucają wyniki monitoringu ścieków. Wynika z nich, że ilość materiału genetycznego koronawirusa jest największa od września 2021 roku. Kopii wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku – czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań.

– Do marca 2022 roku poziom materiału genetycznego koronawirusa w ściekach był porównywalny do oficjalnej, podawanej przez Ministerstwo Zdrowia liczby zachorowań – przypomina Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Wyniki były wiarygodne i spójne z oficjalnymi danymi. Jednak od kwietnia 2022 roku nie wszystkie zachorowania zgłaszane są do sanepidu. Nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Dlatego monitoring ścieków pozostaje najbardziej miarodajną metodą, która pozwala oszacować rzeczywistą liczbę zakażeń.

Miasto Poznań – przy współpracy z naukowcami z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN i specjalistami z Grupy Aquanet – monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Naukowcy badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach, by na podstawie tak zebranych danych dowiedzieć się więcej o przebiegu pandemii w stolicy Wielkopolski. Wyniki badań są cyklicznie przekazywane do Zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie Poznania, a następnie prezentowane i analizowane na jego posiedzeniach.

Badania koordynowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP są wynikiem porozumienia, podpisanego 18 października 2021 r. przez Miasto Poznań, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółki Aquanet Laboratorium i Aquanet S.A.

Będą badania ścieków pod kątem grypy i RSV?

Aktualnie Miasto przygotowuje nową umowę na monitoring ścieków – tym razem badana ma być nie tylko ilość materiału genetycznego koronawirusa, ale również grypy i wirusa RSV, odpowiedzialnego za zakażenia dróg oddechowych i niebezpiecznego zwłaszcza dla dzieci.

źródło: UM Poznań

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024