Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Poznań, Rzeszów i Sopot najzdrowszymi miastami w Polsce

Poznań, Rzeszów i Sopot najzdrowszymi miastami w Polsce
Bartłomiej Leśniewski
25.09.2024, o godz. 11:49
czas czytania: około 2 minut
0

Trzy wymienione w tytule miasta zwyciężyły w trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast. Niezależni eksperci docenili m.in. ofertę programów zdrowotnych dostępnych w stolicy Wielkopolski, a także to, jak skutecznie udaje się tu walczyć ze smogiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Indeks Zdrowych Miast to zestawienie, które porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia tworzą poszczególne miejscowości. Tworzone jest przez niezależnych ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy LUX MED” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Analiza i kategorie

Przeanalizowali oni 66 polskich miast (tych na prawach powiatu), biorąc pod uwagę osiem kluczowych obszarów: zdrowia, ludności i pokolenia, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury oraz przestrzeni. Pod lupę wzięli m.in. dane z Banku Danych Lokalnych GUS, ProfiBazy, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), a także z bazy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Uzupełnieniem było badanie ankietowe kierowane do dwóch grup: władz samorządowych oraz mieszkańców.

Badane miasta zostały podzielone na dwie grupy: duże, powyżej 300 tys. mieszkańców, oraz te poniżej 300 tys. mieszkańców. Poznań znalazł się na pierwszym miejscu w swojej kategorii, wyprzedzając zdecydowanie Warszawę i Gdańsk. W przypadku miast poniżej 300 tys. mieszkańców najwyższy wynik osiągnął Sopot, na drugim miejscu znalazła się Gdynia, a na kolejnym – Rzeszów.

Droga do zdrowia

– Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dlatego konsekwentnie zmieniamy nasze miasto w miejsce dobre do życia. Inwestujemy w nowe tereny zielone, w ekologiczne tramwaje i autobusy, prowadzimy liczne programy profilaktyczne i zdrowotne, walczymy ze smogiem. Cieszę się, że nasze działania po raz kolejny zostały docenione przez niezależnych ekspertów.

Jak czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań organizatorzy indeksu przyznali również wyróżnienia miastom, które zajęły najwyższe miejsca w każdym z ośmiu badanych obszarów. Stolica Wielkopolski dwa razy trafiła na podium. W kategorii “Zdrowie” zajęła drugie miejsce – po Rybniku i przed Gdynią.

W tym obszarze istotne były prowadzone przez miasta programy polityki zdrowotnej oraz działania dotyczące profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Poznań prowadzi ich wiele – najnowszym jest “Osteoporoza 50+” – czyli badania przesiewowe dla kobiet, które pozwalają na oszacowanie ryzyka tej choroby.

Gala

Gala przyznania nagród była częścią Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko, który odbywa się w poniedziałek i wtorek (23 i 24 września) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele władz samorządowych, wykonawczych i ustawodawczych, sektora biznesowego, jak również liderzy organizacji miejskich. Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi Ministra Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024