Długotrwałe rozmowy przedstawicieli władz Poznania z weterynarzami dotyczące czipowania zakończyły dla właścicieli poznańskich czworonogów, pełnym sukcesem: od 1 sierpnia br. rusza bezpłatne czipowanie psów w większości poznańskich zakładów weterynaryjnych.

Do końca lipca br. Miasto (Usługi Komunalne) podpisze umowy z ok. 45 zakładami weterynaryjnymi z Poznania. Wynegocjowana została cena 15 zł brutto dla weterynarza za usługę wykonania zabiegu wszczepienia mikroprocesora, właściciele psów nie ponoszą żadnych kosztów zabiegu – dla mieszkańców Poznania w ramach działań Miasta czipowanie psów jest bezpłatne. Weterynarze nie ponoszą kosztów czipów, które w ilości 20 000 zakupiło już miasto w ramach przetargu.

W związku z osiągniętym porozumieniem i możliwością zaczipowania psa od 1 sierpnia br. w ok. 45 stałych punktach na terenie całego miasta Mobilny Punkt Czipowania Psów zawiesza swoją działalność 31 lipca br.  Do końca lipca podpisane zostaną umowy z weterynarzami, a na początku sierpnia powinna być znana dokładna lista zakładów weterynaryjnych, które będą wykonywały usługę. Bezpłatne czipowanie psów odbywa się nadal w Schronisku dla Zwierząt przy ul. Bukowskiej 266 w Poznaniu (po uprzedniej osobistej lub telefonicznej rejestracji, nr tel. 061 868 10 86).

Zabieg czipowania polega na bezbolesnym wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora (mikroczipa), czynność tę wykonuje się tylko raz w życiu psa. Wszczepione urządzenie zawiera unikatowy, 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie (takie, jak: rasa i maść psa, imię i wiek oraz dane personalne jego właściciela). Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Poznania brak wszczepionego mikroczipa jest wykroczeniem, za które funkcjonariusz Straży Miejskiej od 1 stycznia 2010 r.  będzie mógł ukarać posiadacza psa mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł. 

Do wykonania zabiegu potrzebne są: dowód tożsamości właściciela (ze zdjęciem) oraz aktualne zaświadczenie potwierdzające przeprowadzenie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie.

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj