Długotrwałe rozmowy przedstawicieli władz Poznania z weterynarzami dotyczące czipowania zakończyły dla właścicieli poznańskich czworonogów, pełnym sukcesem: od 1 sierpnia br. rusza bezpłatne czipowanie psów w większości poznańskich zakładów weterynaryjnych.

Do końca lipca br. Miasto (Usługi Komunalne) podpisze umowy z ok. 45 zakładami weterynaryjnymi z Poznania. Wynegocjowana została cena 15 zł brutto dla weterynarza za usługę wykonania zabiegu wszczepienia mikroprocesora, właściciele psów nie ponoszą żadnych kosztów zabiegu – dla mieszkańców Poznania w ramach działań Miasta czipowanie psów jest bezpłatne. Weterynarze nie ponoszą kosztów czipów, które w ilości 20 000 zakupiło już miasto w ramach przetargu.

W związku z osiągniętym porozumieniem i możliwością zaczipowania psa od 1 sierpnia br. w ok. 45 stałych punktach na terenie całego miasta Mobilny Punkt Czipowania Psów zawiesza swoją działalność 31 lipca br.  Do końca lipca podpisane zostaną umowy z weterynarzami, a na początku sierpnia powinna być znana dokładna lista zakładów weterynaryjnych, które będą wykonywały usługę. Bezpłatne czipowanie psów odbywa się nadal w Schronisku dla Zwierząt przy ul. Bukowskiej 266 w Poznaniu (po uprzedniej osobistej lub telefonicznej rejestracji, nr tel. 061 868 10 86).

CCJ 300 x 250

Zabieg czipowania polega na bezbolesnym wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora (mikroczipa), czynność tę wykonuje się tylko raz w życiu psa. Wszczepione urządzenie zawiera unikatowy, 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie (takie, jak: rasa i maść psa, imię i wiek oraz dane personalne jego właściciela). Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Poznania brak wszczepionego mikroczipa jest wykroczeniem, za które funkcjonariusz Straży Miejskiej od 1 stycznia 2010 r.  będzie mógł ukarać posiadacza psa mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł. 

Do wykonania zabiegu potrzebne są: dowód tożsamości właściciela (ze zdjęciem) oraz aktualne zaświadczenie potwierdzające przeprowadzenie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie.

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj