Przetarg na zakup przynajmniej 18 przegubowych autobusów hybrydowych ogłosiła spółka MPK Poznań. Nowe autobusy powinny wyjechać na ulice stolicy Wielkopolski jeszcze w tym roku.

Oferty w przetargu na dostawę autobusów o napędzie spalinowym i wyposażonych w elektryczny układ wspomagania napędu typu mild hybrid przyjmowane będą do 28 kwietnia. Dostawy nowych pojazdów planowane są na koniec 2022 r.

– Tego typu pojazdów jeszcze nie posiadamy. Autobusy będą wyposażone w system rekuperacji i magazyn energii elektrycznej, dzięki czemu silnik spalinowy będzie wspomagany przez silnik elektryczny. Pozwoli osiągnąć mniejsze zużycie paliwa, w związku z czym pojazdy będą również emitować mniej zanieczyszczeń, niż autobusy z tradycyjnym napędem konwencjonalnym – powiedział wiceprezes MPK Marek Grzybowski.

Postępowanie przetargowe zakłada prawo opcji, zgodnie z którym możliwy będzie dodatkowy zakup maksymalnie dwóch pojazdów tego typu. Łącznie zakup może więc dotyczyć 20 autobusów.

– W Poznaniu mamy jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce, cały czas go jednak odnawiamy. Zależy nam na tym, by komunikacja publiczna była niezawodna i atrakcyjna, a jednocześnie ekologiczna. Już wozimy pasażerów 58 autobusami elektrycznymi, trwa przetarg na dostawę pojazdów napędzanych wodorem – powiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Pojazdy, których dotyczy właśnie ogłoszony przetarg będą przegubowe, niskopodłogowe, z klimatyzacją, systemem informacji pasażerskiej i monitoringiem oraz z rampą dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Czytaj więcej

Skomentuj