– W relacjach gospodarczych Polski i Hiszpanii istnieją wielkie możliwości na wspólną realizację inwestycji w nowej formule partnerstwa publiczno-prywatnego – mówił wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld w trakcie spotkań polskich samorządowców z hiszpańskimi przedsiębiorcami.

Konferencje poświęcone partnerstwu publiczno-prywatnemu odbyły w Valladolid oraz Madrycie 8–9 czerwca br.

Wiceminister Szejnfeld przedstawił możliwości współpracy z sektorem publicznym w Polsce. – Wprowadziliśmy niedawno w życie nowe regulacje, które ułatwiają i upraszczają realizację projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – podkreślił. Dodał, że zainteresowanie polskich regionów, miast i gmin współpracą z zagranicznymi partnerami jest bardzo duże. – Przedstawiciele władz Wrocławia, Krakowa, Poznania i Płocka już dziś są gotowi podjąć współpracę z hiszpańskimi firmami w tej formule – zauważył wiceminister Szejnfeld.

– Projekty te mogą liczyć na gwarancje publiczne i życzliwe zainteresowanie banków – zapewnił wiceminister. – Jednak nie tylko Euro 2012 to wyzwanie inwestycyjne. Polskie miasta chcą w PPP budować szkoły, szpitale, oczyszczalnie ścieków i wysypiska śmieci, wodociągi, centra sportowe i rekreacyjne. W tym systemie mają powstawać drogi, parkingi, linie kolejowe, ma być także organizowany transport publiczny. Sądzimy, że do przyszłego roku projektów PPP w Polsce będzie za kilka miliardów złotych – dodał minister Szejnfeld.

Głównym celem wizyty w Hiszpanii była promocja PPP oraz kojarzenie potencjalnych partnerów do inicjatyw w realizowanych w partnerstwie. Samorządowcy z Poznania, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Płocka i Sopotu zaprezentowali przedstawicielom hiszpańskiego biznesu projekty inwestycji, które mają być realizowane w ich miastach w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

źródło: mg.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj