Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Prace nad rozbudową stołecznego ZUSOK wkraczają w kolejny etap

Prace nad rozbudową stołecznego ZUSOK wkraczają w kolejny etap
dom
28.07.2021, o godz. 10:50
czas czytania: około 2 minut
1

Prace nad rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na warszawskim Targówku weszły w kolejny etap realizacji. Projekt, którego inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie (MPO Warszawa), jest aktualnie jedną z najważniejszych stołecznych inwestycji. Jak informuje MPO Warszawa, będzie ona miała pozytywny wpływ nie tylko na warszawski system gospodarki odpadami, ale przyniesie szereg istotnych korzyści dla mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Mimo sezonu wakacyjnego, prace na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej nie zwalniają tempa, a projekt rozbudowy i modernizacji stołecznej instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO) wszedł w kolejną fazę realizacji. Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z wykonaniem fundamentów pod konstrukcje wsporcze dla przenośnika odpadów do istniejącej linii K1 oraz płyty fundamentowej nowego komina.

– Zostało wykonane palowanie, wylano beton podkładowy i odkuto głowice pali. Prowadzone są prace związane z izolacją, polegające na ułożeniu mat bentonitowych oraz ze zbrojeniem, które zakończą się betonowaniem fundamentów. Na tym etapie następują także rozbiórki kolejnych obiektów oraz dostosowywanie tych istniejących – dla zapewnienia ciągłej pracy instalacji podczas rozbudowy. Trwa także przenoszenie układów dowozu i transportu odpadów. W rezultacie tych działań możliwe będzie rozpoczęcie prac przy kolejnych obiektach – informuje Grzegorz Nakonieczny, dyrektor Działu Inwestycji i Rozwoju MPO Warszawa.

Po zakończeniu modernizacji ZUSOK-a stolica dysponować będzie największą i najbardziej efektywną instalacją termicznego przekształcania odpadów w Polsce. Projekt realizowany jest w standardzie BAT, tj. w oparciu o najlepsze dostępne techniki.

Trzy niezależne linie technologiczne – o łącznej wydajności ponad 300 tys. ton odpadów rocznie – mają być odpowiedzią na potrzeby tak dużego i dynamicznie rozwijającego się miasta jakim jest Warszawa. Na terenie ZUSOK wybudowana zostanie nowoczesna, automatyczna sortownia odpadów. Zastosowane w inwestycji najlepsze rozwiązania technologiczne zminimalizują zaś możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na otoczenie.

W wyniku przekształcania zmieszanych odpadów komunalnych, które trafią do zmodernizowanej ITPO, wytworzona zostanie też energia odpowiadająca rocznemu zapotrzebowaniu ok. 14 tys. stołecznych gospodarstw domowych – 200 tys. MWh energii cieplnej rocznie, 100 tys. MWh energii elektrycznej w skali roku.

Dodatkową korzyścią z realizowanej na Targówku inwestycji będzie również ograniczenie dotychczasowych kosztów związanych z transportem oraz zaleganiem stołecznych odpadów komunalnych. Przyczyni się to do ogólnej stabilizacji cen wywozu odpadów w Warszawie.

Zakończenie rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ulicy Zabranieckiej 2 w Warszawie, należącego do stołecznego MPO, zaplanowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


observer

Komentarz #161532 dodany 2021-07-29 12:01:55

Szkoda że w innych miastach nie idzie tak dobrze. Zgodnie z przepisami pozostałości po odzysku trzeba przekazać do eko spalarni a w Polsce jest tylko kilka i mamy efekt rosnących cen za śmieci

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024