Prawie 1100 projektów w łódzkim budżecie obywatelskim. Aż 1/4 dotyczy zieleni

Prawie 1100 projektów w łódzkim budżecie obywatelskim. Aż 1/4 dotyczy zieleni
21.06.2021, o godz. 11:11
czas czytania: około 2 minut
1

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z tego około 25% to wnioski dotyczące zieleni, parków i ich doposażenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Łodzianie od kilku lat poprzez projekty Budżetu Obywatelskiego pokazują na czym im najbardziej zależy – doposażenia w parkach, dodatkowe nasadzenia, nowe skwery i zieleńce. Projekty związane z wypoczynkiem i rekreacją na świeżym powietrzu, są na miejscu pierwszym lub też równolegle z projektami sportowymi. Podobnie jest i w tym roku.

Drobne projekty, które wpływają na komfort życia

Jest dużo projektów drobnych, które mimo niewielkiego kosztu, mogą poprawić komfort wypoczynku w łódzkich parkach, czy wygląd miejskich ulic. Na przykład – kwitnące polany w parkach (m.in. na Starym Widzewie na Szpitalnej), hotele dla owadów, czy budki lęgowe dla ptaków, nasadzenia drzew wzdłuż ulic (np. przy Tymienieckiego, czy na Brzezińskiej), kwitnące żywopłoty.

– Kolejny raz w Budżecie pojawiły się takie drobne udogodnienia, jak ławki dla matek karmiących w łódzkich parkach. Osłonięte od oczu innych, dające cień i możliwość przewinięcia maluszka. Zobaczymy, czy w tym roku spotkają się z uznaniem innych łodzian i czy przejdą w głosowaniu – mówi Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej.

Łodzianie chcą więcej zieleni

Mieszkańcy chcieliby więcej zieleni nie tylko w parkach, czy wzdłuż ulic. Pomysły zazielenienia przestrzeni miejskiej pojawiły się też – na miejskich przystankach, czy ścianach (np. pnącza na ścianach w Pasażu Abramowskiego). Ale dotyczą także powstawania nowych parków, skwerów i zieleńców (np. skwer na Jaracza, powiększenie Parku Staszica, czy park kieszonkowy przy Pogonowskiego 84).

Wciąż pojawiają się także projekty dotyczące nowych woonerfów. W tym roku powstaje woonerf na Stefanowskiego. Znane łodzianom są te pierwsze – na 6 sierpnia, czy Zaciszu. W tegorocznej edycji wnioskodawcy chceliby woonerfu na Anstadta.

Wiele podobnych projektów zgłaszali łodzianie w ubiegłych latach. Ale są także pomysły, nieznane do tej pory. Nowością jest między innymi grota solna, czy most dla wiewiórek w Parku przy ul. Hipotecznej.

Teraz wszystkie projekty sprawdza pod względem formalnym Urząd, potem przyjrzą im się jeszcze radni z komisji budżetu obywatelskiego. Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania będzie dostępna we wrześniu, a głosowanie w IX edycji – w październiku. Zwycięskie projekty poznamy w listopadzie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Kip

Komentarz #160419 dodany 2021-06-21 12:32:22

A co z wszechobecnym brudem. Łódź to najbardziej brudne miasto.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024