Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Prawie 200 kamer w systemie monitoringu Krakowa

Prawie 200 kamer w systemie monitoringu Krakowa
Barbara Krawczyk
09.05.2017, o godz. 9:26
czas czytania: około 2 minut
0

Docelowo w ramach krakowskiego systemu monitoringu ma pracować 197 urządzeń. Obecnie trwają intensywne prace nad jego rozbudową. W tym celu Urząd Miasta wybrał wykonawcę projektu technicznego i podpisał z nim umowę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Urząd Miasta Krakowa wyłonił firmę, która wykona projekt techniczny całego systemu monitoringu wizyjnego Krakowa. Zgodnie z harmonogramem prace nad dokumentacją projektową potrwają do listopada. Wykonawca, którym została firma Symetria, zakończy inwestycję w przyszłym roku.

Przebudowa i rozbudowa systemu będzie procesem ciągłym, a ewentualne nowe punkty kamerowe instalowane będą w oparciu o analizę zagrożeń. Docelowo monitoring miejski Krakowa będzie liczył 197 nowoczesnych, cyfrowych kamer w tym 100 z nich w ścisłym centrum (obecnie jest ich 92). System będzie rozbudowywany etapami w zależności od wysokości środków finansowych zapisanych na ten cel w budżecie miasta.

Montaż nowych kamer ma się rozpocząć w przyszłym roku, a koszt inwestycji wstępnie urzędnicy oszacowali na ponad 4 mln zł. Dodatkowo 8 mln zł rocznie będzie kosztować zatrudnienie dodatkowych 150 osób do obsługi systemu.

Wiadomo już, gdzie mają zostać zamontowane nowe urządzenia. W pierwszej kolejności pojawią się m.in. na Rynku Głównym i okolicznych ulicach. Kamery zostaną zamontowane w Sukiennicach, kolejne będą monitorowały ulice: Bracką, Szewską, Szczepańską, Floriańską oraz Grodzką. Ponadto system monitoringu ma pojawić się w dzielnicy Kazimierz, na ul. Bożego Ciała itd.

Trzy lata temu w Krakowie powołano Zespół ds. Monitoringu Wizyjnego. Celem jego prac jest m.in. analiza niezbędnego zakresu działania gminy w tym zakresie, ustalenie źródeł finansowania oraz kosztów realizacji, określenie harmonogramu oraz perspektywy czasowej realizacji systemu, wskazanie podmiotów odpowiedzialnych za budowę monitoringu oraz jego administratora i operatora. Przewodniczącą zespołu została prof. Janina Czapska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powołanie zespołu jest wynikiem woli mieszkańców Krakowa wyrażonej w referendum z 25 maja 2014.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024