Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Prawie 500 budynków z zakazem użytkowania. To wszystko wina nawałnic

Prawie 500 budynków z zakazem użytkowania. To wszystko wina nawałnic
jwo/PAP
24.08.2017, o godz. 8:34
czas czytania: około 3 minut
0

Po przejściu nawałnic w przypadku 485 budynków zdecydowano o zakazie ich użytkowania ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Szef MIB Andrzej Adamczyk dodał, że przejezdne są wszystkie drogi krajowe prowadzące przez tereny zniszczone w wyniku nawałnic.

Minister infrastruktury i budownictwa uczestniczył, obok m.in. premier Beaty Szydło, w środę w Gostyniu (woj. wielkopolskie) w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju.

Obecnie – zaznaczył minister na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu – nadzór budowalny na terenach dotkniętych przez nawałnice ocenia stan techniczny budynków pod względem bezpieczeństwa ich użytkowania.

– Trwa bardzo intensywne działanie na terenach dotkniętych żywiołem – nie tylko w Wielkopolsce, ale w województwie kujawsko-pomorskim i w województwie pomorskim. Dzisiaj zaangażowanych w te działania jest około 140 pracowników nadzoru budowlanego z tych trzech województw – powiedział Adamczyk.

Jak dodał, przeprowadzono kontrolę 5130 budynków, w tym 2213 mieszkalnych. – Wydano decyzje o zakazie użytkowania budynków – ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia, użytkowników – w stosunku do 485 budynków, w tym 123 to budynki mieszkalne. Te 123 budynki mieszkalne muszą zostać poddane odbudowie, odtworzeniu w wielu przypadkach. Ich stan zagraża bezpieczeństwu zdrowiu i życiu. Pozostało do skontrolowania 2,5 tysięcy budynków – powiedział szef MiB.

Jak mówił, “mamy nadzieję uporać się z całym tym przedsięwzięciem do końca miesiąca”. – Jakkolwiek do obiektów, w których były przeprowadzane kontrole stanu technicznego w pierwszych godzinach po wystąpieniu żywiołu, musimy wrócić, aby dokonać tego szacunku stopnia zniszczenia według tych nowych procedur określonych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ale to zrobimy, z tym się uporamy. Jeżeli nie uda nam się tego dokonać się do końca sierpnia, to na pewno w pierwszych dniach września – zapowiedział Adamczyk.

Szef MIB przypominał, że jego resort zwrócił się z apelem do producentów materiałów budowlanych, ale także do wykonawców realizujących inwestycje budowlane poprzez stowarzyszenia, federacje, związki, które skupiają tych przedsiębiorców.

Jak mówił Adamczyk apel dotyczy przekazania – jeżeli jest to możliwe – w formie nieodpłatnej, materiałów budowlanych tym osobom, które zostały poszkodowane przez żywioł i które nie są w stanie poradzić sobie z odbudową, z remontem budynku.

– Zwróciliśmy się o utworzenie specjalnej, dedykowanej linii sprzedażowej ich produktów, która po dobrych cenach, po cenach często z dużym rabatem, pozwoli przez poszkodowanych zakupić te materiały budowlane. (…) Cieszymy się bardzo z tego, że producenci materiałów budowlanych już wczoraj odpowiedzieli na nasz apel. Już są gotowi przekazać część swojej produkcji nieodpłatnie, są gotowi stworzyć specjalną dedykowaną linię sprzedażową dla poszkodowanych w tej tragedii – powiedział szef MiB.

Jak dodał, zwrócono się za pośrednictwem wojewodów do starostów, wójtów, burmistrzów gmin o pomoc w zorganizowaniu redystrybucji tych materiałów; koordynatorem całego przedsięwzięcia jest wiceszef MIB Tomasz Żuchowski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/Kurier PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024