Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową. XX konferencja w Białowieży

Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową. XX konferencja w Białowieży
PU
26.10.2022, o godz. 16:14
czas czytania: około 2 minut
0

Pod takim właśnie tytułem odbywa się XX Jubileuszowa Konferencja Naukowo – Techniczna Wod-KAN, której organizatorami są Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie i Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe w Olsztynie. Konferencja po raz osiemnasty gości w Białowieży.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prawne i praktyczne aspekty zarządzania to temat, który dziś, w jakże trudnej sytuacji dla całej branży, nabiera chyba zupełnie nowego znaczenia. Jednak nie tylko rozważania na temat ciężkiej sytuacji, w jakiej znalazła się ogromna większość przedsiębiorstw wod-kan, są przedmiotem obrad i dyskusji podczas białowieskiego spotkania.

– Ja się przede wszystkim cieszę, że spotykamy się już po raz dwudziesty, że Państwo chcą do nas przyjeżdżać i uczestniczyć w tych konferencjach. Niestety w ostatnich latach pandemia mocno krzyżowała nam plany, ale mam nadzieję, że wszystko wraca do normy, i przed nami jeszcze wiele spotkań – mówi Andrzej Michalski, prezes Stowarzyszenia Wodociągi Podlaskie.

Naukowo i technicznie

Od strony naukowej pieczę nad konferencją sprawują dwaj wybitni naukowcy z dziedziny inżynierii środowiska – prof. dr hab. Marek Gromiec z CKIŚ Pan, i prof. dr hab. Lech Dzienis, z Katedry Wodociągów i Kanalizacji Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, były rektor tej uczelni. Strona techniczna konferencji to przede wszystkim doświadczenia inwestycyjne i projekty przedsiębiorstw wod-kan, które zostały wdrożone sporym nakładem sił i środków, i które dziś znakomicie funkcjonują.

– Inwestycją, którą się szczycimy jest optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i gminy Wasiłków, i właśnie o tym projekcie opowiem podczas konferencji – mówi Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich.

Organizatorzy konferencji sporo uwagi poświęcają również technicznej tematyce, która związana jest z obecną sytuacją gospodarczą, przede wszystkim rosnącym cenom energii elektrycznej. Energooszczędność to jedna z wiodących kwestii, nie tylko w dużych, ale również małych i średnich przedsiębiorstwach. Właśnie o energooszczędności w praktyce na przykładzie małych przedsiębiorstw wodociągowych opowie Tomasz Czarnogórski z PWiK Sp. z o.o. w Ząbkach.

Prawo

Jeśli chodzi o kwestie prawne, sen z powiek wszystkich chyba wodociągowców w Polsce spędzają taryfy, a właściwie proces ich (nie)zatwierdzania przez regulatora. Bardzo ciekawy panel wykładowo – dyskusyjny pt. „Zasady kształtowania taryf na wodę i ścieki w myśl nowego prawa wodnego. Jak skracać taryfy na wodę i ścieki” poprowadzi mec. Jędrzej Bujny. Konferencja potrwa do 28 października, a jej patronami medialnymi są Przegląd Komunalny oraz miesięcznik Wodociągi-Kanalizacja.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024