Prawne i praktyczne aspekty zarządzania to temat, który dziś, w jakże trudnej sytuacji dla całej branży, nabiera chyba zupełnie nowego znaczenia. Jednak nie tylko rozważania na temat ciężkiej sytuacji, w jakiej znalazła się ogromna większość przedsiębiorstw wod-kan, są przedmiotem obrad i dyskusji podczas białowieskiego spotkania.
– Ja się przede wszystkim cieszę, że spotykamy się już po raz dwudziesty, że Państwo chcą do nas przyjeżdżać i uczestniczyć w tych konferencjach. Niestety w ostatnich latach pandemia mocno krzyżowała nam plany, ale mam nadzieję, że wszystko wraca do normy, i przed nami jeszcze wiele spotkań – mówi Andrzej Michalski, prezes Stowarzyszenia Wodociągi Podlaskie.
Naukowo i technicznie
Od strony naukowej pieczę nad konferencją sprawują dwaj wybitni naukowcy z dziedziny inżynierii środowiska – prof. dr hab. Marek Gromiec z CKIŚ Pan, i prof. dr hab. Lech Dzienis, z Katedry Wodociągów i Kanalizacji Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, były rektor tej uczelni. Strona techniczna konferencji to przede wszystkim doświadczenia inwestycyjne i projekty przedsiębiorstw wod-kan, które zostały wdrożone sporym nakładem sił i środków, i które dziś znakomicie funkcjonują.
– Inwestycją, którą się szczycimy jest optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i gminy Wasiłków, i właśnie o tym projekcie opowiem podczas konferencji – mówi Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów Białostockich.
Organizatorzy konferencji sporo uwagi poświęcają również technicznej tematyce, która związana jest z obecną sytuacją gospodarczą, przede wszystkim rosnącym cenom energii elektrycznej. Energooszczędność to jedna z wiodących kwestii, nie tylko w dużych, ale również małych i średnich przedsiębiorstwach. Właśnie o energooszczędności w praktyce na przykładzie małych przedsiębiorstw wodociągowych opowie Tomasz Czarnogórski z PWiK Sp. z o.o. w Ząbkach.
Prawo
Jeśli chodzi o kwestie prawne, sen z powiek wszystkich chyba wodociągowców w Polsce spędzają taryfy, a właściwie proces ich (nie)zatwierdzania przez regulatora. Bardzo ciekawy panel wykładowo – dyskusyjny pt. „Zasady kształtowania taryf na wodę i ścieki w myśl nowego prawa wodnego. Jak skracać taryfy na wodę i ścieki” poprowadzi mec. Jędrzej Bujny. Konferencja potrwa do 28 października, a jej patronami medialnymi są Przegląd Komunalny oraz miesięcznik Wodociągi-Kanalizacja.
Komentarze (0)