– Kondycję oceniamy przez badania. Jako Izba badamy w postaci ankiet, benchmarkingu i tam pytamy o kondycję, również finansową w branży, naszych członków. Z ostatniej ankiety wynika, że nadal sytuacja finansowa jest bardzo zła. Nadal zdecydowana większość przedsiębiorstw wykazuje stratę za kolejne kwartały w tym roku. – powiedział Paweł Sikorski, prezes IGWP.
Za taki stan rzeczy odpowiada zmiana wprowadzającej regulatora taryf. Zapaść branży spowodował brak płynności w regulowaniu taryf, a zwłaszcza możliwości urealnienia ich w warunkach inflacji, wzrostu kosztów energii i wszelkich innych kosztów choćby modernizacyjnych.
Dziś IGWP intensyfikuje działania. Razem z organizacjami samorządowymi postuluje szybki powrót do rozwiązań sprzed 2018 r., kiedy to samorządy zatwierdzały taryfy. Jednym z argumentów przemawiającym za takim rozwiązaniem jest fakt, że mają najlepsze rozeznanie we własnych potrzebach i stanie infrastruktury.
– Zadaniem taryfy jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania i możliwość dostarczenia wody o odpowiedniej jakości, ścieków i stosownego ich oczyszczania. Musi także zapewniać niezbędne środki na inwestycje. – wskazał Paweł Sikorski, prezes IGWP.
Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie” jest organizacją samorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce. Powstała 14 września 1992 r. w Bydgoszczy, gdzie swoją siedzibę ma do dziś.
Komentarze (0)