Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Prezes PGE zapowiada duże inwestycje w segmencie odnawialnym

Prezes PGE zapowiada duże inwestycje w segmencie odnawialnym
E. M.
08.04.2024, o godz. 10:19
czas czytania: około 3 minut
0

Polska Grupa Energetyczna (PGE) szykuje się do znaczących zmian i inwestycji, skoncentrowanych głównie na rozwinięciu energii odnawialnej oraz modernizacji sieci dystrybucyjnych. Nowy prezes PGE, Dariusz Marzec, podkreśla konieczność restrukturyzacji i wydzielenia energetyki konwencjonalnej, aby móc skupić się na dużych, wielomiliardowych projektach w segmencie OZE. Kluczowymi inwestycjami są projekty z obszaru morskiej energetyki wiatrowej oraz inwestycje w sieci dystrybucyjną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Według raportu opublikowanego przez Grupę PGE, ubiegły rok zakończył się wyższym zadłużeniem i stratą netto, co świadczy o rosnącym obciążeniu związanym z produkcją energii z węgla. Dariusz Marzec wskazuje, że wydzielenie aktywów węglowych oraz restrukturyzacja są kluczowe dla możliwości pozyskiwania środków i finansowania rozwoju, zwłaszcza w segmencie OZE.

Decyzje o transformacji energetycznej na poziomie rządowym mają istotny wpływ na strategię PGE. Plan utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i włączenie do niej aktywów węglowych został na razie odłożony. Marzec zapowiada współpracę z rządem w opracowaniu nowej koncepcji tego procesu, z naciskiem na ponowną wycenę aktywów węglowych.

Energetyka wiatrowa oraz sieci dystrybucyjne

– Przed nami trudna, pogarszająca się sytuacja rynkowa, szczególnie dla wytwórców, oraz konieczność restrukturyzacji grupy, konieczność restrukturyzacji bazy aktywów, wydzielenia energetyki konwencjonalnej i wytwórstwa konwencjonalnego. Chodzi o to, żeby przygotować grupę na duże inwestycje w segmencie odnawialnym, zwłaszcza w energetyce morskiej, oraz inwestycje w sieci dystrybucyjne, które wymagają dużych zmian, biorąc pod uwagę zmianę struktury aktywów wytwórczych w całym systemie – mówi prezes PGE.

Inwestycje w segmencie OZE, zwłaszcza w energetykę morską, są kluczowe dla przyszłości PGE. Projekt MFW Baltica, realizowany we współpracy z duńską firmą Ørsted, planuje uruchomienie farmy wiatrowej o mocy około 1,5 GW do końca 2027 roku. To ważny krok w kierunku zaspokojenia potrzeb energetycznych polskiego rynku.

Budowa nowych źródeł nisko- i zeroemisyjnych w ciepłownictwie

Ważnym obszarem inwestycji grupy jest budowa nowych źródeł nisko- i zeroemisyjnych w ciepłownictwie oraz sieci dystrybucyjne. Na obszarze działania PGE Dystrybucja łączna długość linii energetycznych przekracza 380 tys. km, z czego 115 tys. km stanowią linie średniego napięcia (SN), którymi spółka dostarcza energię do ponad 5,5 mln odbiorców w Polsce. Inwestycje w strategiczny dla polskiej energetyki program kablowania tych sieci, ograniczający ryzyko awarii i uszkodzeń, będą wymagać wielomiliardowych nakładów. Wyniki PGE pokazują ich sukcesywny wzrost: w ub.r. nakłady inwestycyjne grupy wyniosły blisko 10,1 mld zł wobec nieco ponad 7 mld zł w porównywalnym okresie 2022 roku.

Modernizacja sieci dystrybucyjnych także stanowi istotny punkt inwestycyjny dla PGE. Wzrost nakładów inwestycyjnych w ubiegłym roku wskazuje na rosnące zaangażowanie w ten obszar, co ma na celu poprawę niezawodności i stanu technicznego sieci dystrybucyjnej.

Zrównoważona produkcja energii

Produkcja energii elektrycznej z węgla wciąż stanowi znaczną część portfela produkcyjnego PGE, ale spadek produkcji z tego surowca pokazuje konieczność zmiany strategii. Produkcja z źródeł odnawialnych i elektrowni szczytowo-pompowych zaczyna odgrywać coraz większą rolę w portfelu energetycznym spółki.

Wyniki finansowe Grupy PGE odzwierciedlają wyzwania stojące przed branżą energetyczną, ale także determinację w podejmowaniu działań naprawczych i inwestycyjnych. Wsparcie rządowe oraz zrozumienie ze strony instytucji finansowych są kluczowe dla pomyślnego przekształcenia i rozwoju grupy.

PGE stoi przed wyzwaniem zrównoważenia produkcji energii, uwzględniając coraz większe wymagania ekologiczne i rosnącą popularność OZE. Inwestycje w energię morską i sieci dystrybucyjne stanowią fundament dla przyszłego rozwoju spółki, zarówno pod kątem ekologicznym, jak i biznesowym.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024