Prezesi Orlenu i Lotosu: mamy zgodę UE na fuzję

Prezesi Orlenu i Lotosu: mamy zgodę UE na fuzję
PAP/dom
15.07.2020, o godz. 12:55
czas czytania: około 2 minut
0

„Transformacja energetyczna jest szalenie ważna dla Polski. Dokonać jej możemy silnymi firmami energetycznymi, mającymi zróżnicowane segmenty działalności” - uważa Daniel Obajtek, szef Orlenu. "Połączenie Lotosu z Orlenem jest krokiem koniecznym ze względu na warunki transformacji energetycznej, z którą będziemy musieli się zmierzyć" – dodaje prezes Lotosu Paweł Majewski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zdaniem D. Obajtka, niskoemisyjne źródła oparte na gazie wymagają odpowiednio nastawionych energetycznie firm. Połączenie: gaz, ropa, petrochemia i energetyka daje możliwości dokonywania takiej właśnie zielonej transformacji.

– Powinniśmy patrzeć w perspektywie kilku pokoleń, bo inaczej nie wygramy konkurencji, nie będziemy silną firmą, nie będziemy robić transformacji energetycznej, która jest szalenie ważna dla Polski – mówi D. Obajtek.

Pojęta w tym tygodniu decyzja Komisji Europejskiej ws. zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest wg prezesów obu polskich firm chwilą historyczną. Fuzja wzmocni pozycję koncernów w regionie, nie będzie też żadnych zwolnień grupowych.

KE poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen – zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez koncern. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. PKN Orlen ogłosił, że otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu. Proces ten był bardzo długi i skomplikowany.

– Połączenie Lotosu z Orlenem jest krokiem koniecznym ze względu na warunki transformacji energetycznej, z którą będziemy musieli się zmierzyć – powiedział prezes Lotosu P. Majewski. Dodał, że liczy na projekty innowacyjne – wodorowe czy prace nad paliwami alternatywnymi.

– Myślę, że to jest konieczny krok ze względu na wymagania, które stawiają przed nami warunki transformacji energetycznej, z którą przyjdzie się mierzyć wszystkim podmiotom energetycznym – szeroko pojętym, i chemicznym także, nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w całej Unii Europejskiej – podkreślił P. Majewski.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024