Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Prezydent Białegostoku będzie zarabiać 22 tys. zł miesięcznie. To decyzja radnych

Prezydent Białegostoku będzie zarabiać 22 tys. zł miesięcznie. To decyzja radnych FB/Tadeusz Truskolaski
KP/PAP
21.10.2025, o godz. 11:40
czas czytania: około 2 minut
0

Radni uchwalili w poniedziałek podwyżkę wynagrodzenia prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego; ze wszystkimi dodatkami będzie zarabiał ok. 22 tys. zł brutto. W uzasadnieniu radni powołali się m.in. na przepisy o nowych stawkach wynagrodzeń samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Prezydent Białegostoku od początku obecnej kadencji miał wynagrodzenie na takim samym poziomie, jak w poprzedniej kadencji. Zgodnie z przyjętą w poniedziałek większością głosów uchwałą, jego wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny wzrastają łącznie o niespełna 800 zł brutto, do tego dochodzi dodatek specjalny, wynoszący 30 proc. wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego.

Prezydentowi przysługuje też, na podstawie przepisów o wynagradzaniu pracowników samorządowych, “dodatek za wieloletnią pracę”.

KO i Polska 2050 za

Za podwyżką zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 oraz radna PiS. Przeciwko było trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości, pozostali radni tego klubu nie wzięli udziału w głosowaniu.

Radny PiS Bartosz Stasiak mówił w dyskusji poprzedzającej głosowanie, że radni wnioskujący o tę podwyżkę „lekkomyślnie sięgają znowu do kieszeni mieszkańców Białegostoku”. Zarzucał prezydentowi miasta, że w obecnej kadencji samorządu „nie jest w stanie tak naprawdę wykazać pewnej wizji rozwoju” Białegostoku. – Mamy pewne wątpliwości, czy prezydent zasługuje na podwyżkę wynagrodzenia w tej kadencji – powiedział. Dodał, by radni zastanowili się, czy nie chcą „ufundować” tej podwyżki poprzez obniżenie swoich diet.

Bez podwyżki przez 4 lata

Radni KO Michał Karpowicz oraz Marcin Piętka mówili o stawkach wynagrodzeń samorządowców z gmin ościennych, jak informowali – porównywalnych z zarobkami prezydenta Białegostoku. Piętka mówił, że wynagrodzenie prezydenta Białegostoku rośnie o ok. 5 proc., czyli poziom inflacji.

Radna PiS Alicja Biały, która poparła projekt uchwały, zaznaczając że wypowiada się w imieniu swoim, a nie klubu radnych, mówiła, że dyskusja jest niepotrzebna. – Czy dalej mamy brnąć (…) i walczyć o tysiąc złotych? Jak można porównać kwotę, o którą walczymy i o którą są takie nieporozumienia z tym, że niedawno dostaliśmy jako radni też podwyżkę w stu procentach? I nie było żadnej dyskusji w tej kwestii – powiedziała radna.

Przewodnicząca rady Katarzyna Jamróz (KO) zwracała uwagę, że wynagrodzenie prezydenta Białegostoku nie było zmieniane od czterech lat.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2026