Planowane od stycznia w Poznaniu podwyżki cen za wywóz odpadów komunalnych to m.in. efekt wprowadzenia programu 500 plus i zwiększonej dzięki niemu konsumpcji – wyjaśniał w czwartek prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Od 1 stycznia 2021 roku stawki za wywóz odpadów komunalnych w aglomeracji poznańskiej wzrosną o 11 zł dla lokatorów domów wielorodzinnych i o 12 zł – jednorodzinnych. Oznacza to, że opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych wyniosą odpowiednio 25 zł i 28 zł od osoby.

Pytany o podwyżki, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przyznał podczas konferencji prasowej, że są one rzeczywiście “dosyć wysokie”, ale – jak wskazał – nie da się utrzymać obecnych kwot przy rosnących kosztach. Podkreślił, że Poznań, podobnie jak i inne miasta, musi się zmierzyć z koniecznością dostosowania poziomu opłat do realnych kosztów gospodarki odpadami.

“My gonimy inne miasta. Obecnie w Suchym Lesie (cena za wywóz) to 25 złotych, w Lesznie 27 zł, w Pile 30 zł, w Rzeszowie 32 zł a Warszawie 50 złotych. Nie da się utrzymać obecnych kwot przy rosnących kosztach. To się wiąże również z różnymi programami, które zostały w ostatnich latach uruchomione przez rządzących, tj. 500 plus, które spowodowały znaczące wzrosty zakupów mebli – wszystkiego tak naprawdę i w związku z tym znaczące wzrosty odpadów, które trzeba zutylizować i wywieźć” – wyjaśnił.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP) informując w ostatnich dniach o planowanej podwyżce wskazał, że zmiana opłaty podyktowana jest znacznym wzrostem kosztów utrzymania systemu – przede wszystkim kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów.

Jak wskazano, inne istotne powody to wzrost ilości produkowanych odpadów, zwiększenie zakresu usług skierowanych do mieszkańców i wprowadzenie kolejnych zmian przepisów prawa krajowego, do których realizacji zobligowane są wszystkie gminy i związki.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj