Gospodarka odpadami, gospodarka wodna, oszczędność energii, wzrost efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii i ochrona Puszczy Białowieskiej – takie priorytety swojego resortu na 2009 rok zapowiedział minister środowiska Maciej Nowicki.

Minister chce w 2009 r. przełomu w gospodarce odpadami w Polsce i uchwalenia ustawy o odpadach prowadzącej do całościowego zamknięcia tego problemu. Resort zapowiada też zmiany lub wydanie rozporządzeń do ustawy o bateriach i akumulatorach, o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zapowiedział też zmiany w prawie wodnym i zmiany w opłatach za korzystanie z wód.

"W ramach całego pakietu działań związanych z energią, nasze ministerstwo chciałoby się skupić na rozwiązaniach oszczędnościowych, wzrostem efektywności zużycia energii i wspieraniu inwestycji w odnawialne źródła energii" – podał Nowicki. Przypomniał o dużych środkach z Unii Europejskiej, które można wykorzystać na ten cel.

Prof. Nowicki chciałby – w symbolicznym roku 600-lecia objęcia ochroną Puszczy Białowieskiej doprowadzić do wzmocnienia jej ochrony.

Osobnym kierunkiem działań Nowickiego będzie przewodnictwo konwencji klimatycznej.

źródło: PAP


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj