Dwa ujęcia, z których woda zasili wodociągi gminne, udostępniła mieszkańcom Jeleśni firma Żywiec Zdrój – podała rzeczniczka firmy Martyna Węgrzyn. Zdaniem wicewójt Jeleśni Grażyny Hernas, będą one zabezpieczeniem m.in. na wypadek suszy.

„Powszechny dostęp do odpowiedniej jakości wody to jedna z najważniejszych potrzeb mieszkańców, o które dba gmina oraz jeden z priorytetów Żywca Zdroju w strategii zrównoważonego rozwoju firmy” – podkreśliła. Dodała, że samorząd otrzymał studnie oraz budynek pompowni.

„Jest już sporządzony akt notarialny użyczenia. (…) Ujęcia na razie nie są podłączone do naszej sieci, ale leżą +na trasie+ wodociągu gminnego. Jeśli pojawią się braki, to będziemy mogli czerpać z tych źródeł, by zapewnić zaopatrzenie. Zadeklarowaliśmy, że podłączymy się w ciągu pięciu lat. W tej chwili mamy dobre zaopatrzenie w wodę. Gdyby jednak wystąpiła susza, to będziemy dysponowali awaryjnym zasilaniem wodociągu. Za 20 lat ujęcia przejdą na własność gminy” – powiedziała.

Firma i samorząd od wielu lat podejmują wspólne inicjatywy na rzecz poprawy dostępu do wody. W 2007 r. spółka przeznaczyła 5 mln zł na budowę gminnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a w 2019 r. wsparła mieszkańców sąsiedniego regionu, którzy również zmagali się z brakiem dostępu do wody, pomagając sfinansować budowę ujęcia wody dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pewli Wielkiej.

Martyna Węgrzyn dodała, że Żywiec Zdrój został zaproszony do zainicjowanych przez gminę Jeleśnia konsultacji społecznych. W ich trakcie zobowiązała się do współfinansowania budowy lokalnego skateparku.

„Firma Żywiec Zdrój pochodzi z Beskidu Żywieckiego, tu prowadzimy działalność, tu mieszka wielu naszych pracowników i dlatego w sposób szczególny dbamy o dobro przyrody i mieszkańców okolic. Jesteśmy wdzięczni gminie za zaproszenie do konsultacji społecznych. Dzięki temu możemy jak najlepiej służyć mieszkańcom Jeleśni i angażować się w rozwiązywanie istotnych z ich punktu widzenia problemów” – powiedziała dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju w spółce Edyta Krysiuk-Kowalczyk.

Żywiec Zdrój, producent napojów, butelkowanie wody w Jeleśni rozpoczął w 2005 r.

Czytaj więcej

Skomentuj