Dzięki zmianom, jakie wprowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie można szybciej uzyskać pieniądze na domową fotowoltaikę. Od 31 marca można korzystać z programu tylko z wersji online.

W pierwszym etapie składania wniosku należy założyć sobie profil zaufany. Wnioski w wersji papierowej można składać tylko do 30 marca Zmiana nie dotyczy agregatorów -instalatorów PV – z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy o współpracy.

Program dopłat do 5 tys. zł do zakupu i montażu PV (2-10 kW) ruszył na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej. Od 21 października można też skorzystać z wersji online na rządowej platformie gov.pl.

Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW  podkreśla, że z tej opcji skorzystało już w sumie 12 755 wnioskodawców „Mojego Prądu”.

– Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne powoduje, że obsługa tych wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów. Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej – zaznacza Piotr Woźny.

Jak informuje prezes NFOŚiGW, w grudniu, pod koniec I naboru, Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu. Jednak NFOŚiGW chce każdemu dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej.

Jak można przeczytać na stronach NFOŚiGW w II naborze do „Mojego Prądu”, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r. (według stanu na 26 marca) do NFOŚiGW wpłynęło łącznie  21 tys. wniosków, w tym 14 289 papierowych oraz 6 711 elektronicznych.

Już ponad 10 tys. wniosków jest na różnym etapie weryfikacji, z czego prawie 5 tys. wniosków elektronicznych zostało już ocenionych, w tym ok. 4 tys. pozytywnie, a pozostałe wymagają uzupełnień. Nabór potrwa do 18 grudnia 2020 r.

Program priorytetowy „Mój Prąd” to unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce, instrument wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparcia segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV).

Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i jednocześnie spełnienie międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Grzegorz Wiśniewski: Kryzys to szansa na rozwój OZE [WIDEO]

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. To ,że będą możliwości składania wniosków online dla jednych zdolnych technicznie będzie ułatwieniem lecz dla osób 50+ nie lada wyzwaniem 🙂

Skomentuj