Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Prosument na Warmii i Mazurach

Prosument na Warmii i Mazurach
ml
19.10.2015, o godz. 11:40
czas czytania: około 3 minut
0

10 milionów złotych wynosi alokacja środków w drugiej edycji Programu „Prosument na Warmii i Mazurach”. Omówienie warunków umowy nastąpiło podczas konferencji 19 października.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W pierwszej edycji alokacja środków wyniosła ponad 5 mln zł. Po dofinansowanie zdecydowało się sięgnąć aż 273 beneficjentów z 61 gmin. Gdyby udało się zrealizować wszystkie zgłoszone projekty to budowa instalacji kosztowałaby ponad 13,5 mln zł. Umożliwiłoby to zastąpienie blisko 33 proc. obecnego zużycia energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych. Jednak alokacja środków przewidzianych w pierwszej edycji Prosumenta spowodowała, że dofinansowanie otrzyma 112 beneficjentów.

– Cieszymy się bardzo z tak dużego zainteresowania Prosumentem – powiedział podczas konferencji w Olsztynie Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie. – Program ten promuje energetykę obywatelską, czyli produkcję energii przez jej konsumentów. Najlepszą bowiem energią jest ta zaoszczędzona. Prosument ma za zadanie pobudzenie świadomości ludzi, aby przy pomocy nowych technologii aktywnie włączyli się w proces budowy tzw. energetyki rozproszonej, która jest oparta na źródłach odnawialnych – dodał.

Większa alokacja środków

– Prosument to program pilotażowy, który doskonale wpisuje się w strategie zrównoważonego rozwoju i co ważne daje najbardziej korzystne możliwości sfinansowania przydomowej instalacji – mówiła podczas konferencji wicemarszałek Sylwia Jaskulska. – Państwa tak liczna obecność na dzisiejszej konferencji świadczy, że zainteresowanie odnawialnym źródłami energii ciągle rośnie. Głównym tematem konferencji w Olsztynie były zasady naboru wniosków w drugiej edycji Programu Prosument na Warmii i Mazurach. Temat ten szczegółowo omówił Mariusz Rychcik z WFOŚiGW w Olsztynie. Tym razem alokacja środków jest dwa razy większa niż wcześniej i wynosi 10 mln zł. W nowym naborze można składać wnioski na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) do produkcji energii elektrycznej (np. ogniwa fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, instalacje do mikrokogeneracji) lub do produkcji ciepła (np. pompy ciepła, piece na biomasę, kolektory słoneczne). Instalacje te można realizować razem lub osobno. Dotychczas można było składać wnioski tylko na wytwarzanie energii elektrycznej lub energii elektrycznej w połączeniu z wytwarzaniem ciepła. Beneficjentami środków mogą być osoby fizyczne wspólnoty mieszkaniowy, spółdzielnie mieszkaniowe zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki lub ich stowarzyszenia, a także spółki prawa handlowego.

Możliwości finansowania

W ramach Prosumenta można pozyskać dofinansowanie do 500 tys. zł na zakup i montaż małych instalacji oze do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej, czyli pompy ciepła, źródła ciepła opalane biomasą, kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrogenercja. Cała inwestycja może być w 100 dofinansowana. Program bowiem umożliwia bowiem uzyskanie dotacji 40 proc. na źródła energii elektrycznej i 20 proc. na źródła ciepła lub też pożyczka 60 proc. na źródła energii elektrycznej i 80 proc. na źródła ciepła. Nabór wniosków rusza 19 października i potrwa do wyczerpania środków.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024