Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Protest w sprawie spalarni w Krakowie (na razie) zakończony

Protest w sprawie spalarni w Krakowie (na razie) zakończony
06.03.2008, o godz. 11:58
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Rybitw i Bieżanowa, którzy najgłośniej sprzeciwiali się inwestycji, doszli we wtorek do wstępnego porozumienia z prezydentem Krakowa. Umówili się na "okrągły stół".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Zaproszeni do magistratu to przedstawiciele najgłośniejszego protestu przeciw spalarni odpadów, mieszkańcy osiedli: Złocień, Bieżanów, Przewóz i Rybitwy. Po spotkaniu z nimi Jacek Majchrowski zapowiedział organizację „okrągłego stołu”, przy którym zasiądą przedstawiciele Miasta, eksperci, reprezentanci dzielnic Krakowa i ekolodzy. Harmonogram tych konsultacji ma być znany za trzy tygodnie.

– Taka formuła otwartej debaty, przebiegającej w spokojnej i merytorycznej atmosferze, da nam odpowiedź, w jakim kierunku powinna iść polityka śmieciowa, której jednym z elementów jest zakład termicznej utylizacji odpadów. Nowoczesna spalarnia to inwestycja konieczna, która na wiele lat rozwiąże utylizacji odpadów i rosnącej „góry śmieci”. Rachunek ekonomiczny, względy techniczne i prawne, a także przykłady z krajów Unii Europejskiej dowodzą, że termiczna utylizacja śmieci jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku gospodarowania odpadami. Mimo rozbudowy i zastosowania nowoczesnych rozwiązań, kurczą się możliwości wysypiska w Baryczy – przekonywał Jacek Majchrowski.

Negocjacje przy "okrągłym stole" wydają się być ostatnią szansą miasta na uratowanie którejś z proponowanych lokalizacji pod spalarnię odpadów. Do mieszkańców niezgadzających się na miejskie plany zakładu utylizacyjnego na Rybitwach dołączają bowiem również ci z osiedli otaczających elektrociepłownię w Łęgu. Tereny zakładu to ostatnie z miejsc nadających się pod budowę spalarni.

Choć protestujący ze "Złotej enklawy" (jak nazwali swoją okolicę mieszkańcy Złocienia i Przewozu) ustalili, że podczas obrad "okrągłego stołu" powstanie program gospodarki odpadami, to jednak nie postawili prezydentowi warunku całkowitego odrzucenia idei budowy spalarni odpadów. – Odstępujemy od protestu jeszcze pod dwoma innymi warunkami. Po pierwsze – że na terenie naszych dzielnic, czyli XII i XIII, spalarni nie będzie. Po drugie – że powstanie uchwała miejska regulująca zasady, na jakich mają być prowadzone konsultacje społeczne – oznajmił Marcin Szymański, lider protestu z Rybitw i Bieżanowa.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków, krakow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024