Krakowskie media po raz kolejny piszą o problemach jednej z największych atrakcji turystycznych miasta pod Wawelem. Do muzeum znajdującego się w podziemiach Rynku Głównego na przeciekać woda. ZIKiT zapewnia, że nie ma przecieków, ale są zawilgocenia.

– Nigdzie w przestrzeni oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pod Rynkiem Głównym nie cieknie woda. Występują miejsca, gdzie gromadzi się wilgoć, nie można natomiast mówić ani o przeciekach, ani o cieknięciu wody – podaje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie na swojej stronie internetowej.

Miasto zapewnia, że nie ma zagrożenia dla wystawy, eksponatów czy zwiedzających. Prace, jakie planuje wykonać ZIKiT, mają zabezpieczyć ekspozycję przed uszkodzeniem, gdyby zawilgocenia się powiększyły. Prace mają mieć charakter prewencyjny, nie kryzysowy.
Pod ziemią znajduje się bardzo atrakcyjna wystawa z wieloma urządzeniami elektronicznymi i multimedialnymi, a także rezerwat archeologiczny.

Prace zabezpieczające mają się rozpocząć wiosną. Podziemne muzeum nie wymaga remontu, naprawy mają się odbyć jedynie na płycie rynku. Wymienione zostaną elementy łączące części płyty, będą wykonane uszczelnienia w obrębie wentylatorów oraz przy szklanej fontannie.

Podziemia rynku w Krakowie – Muzeum Historyczne

ZIKiT planował rozpocząć prace w ubiegłym roku, tak żeby wykonać część prac przed zimą, ale to się nie udało. Zarząd tłumaczy, że uczestnicząca w postępowaniu przetargowym firma popełniła błędy w ofercie, w efekcie których odstąpiła od podpisania umowy. Dlatego ZIKiT zdecydował o przeprowadzeniu wszystkich prac na wiosnę.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa informuje na swojej stronie internetowej, że w dniach 12-14 marca Rynek Podziemny będzie nieczynny dla zwiedzających z powodu prac konserwatorskich.

Podziemna trasa turystyczna pod Rynkiem została otwarta w 2010 r., jej utworzenie kosztowało ponad 38 mln zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj