Przeciwpowodziowe inwestycje w Brzegu

Przeciwpowodziowe inwestycje w Brzegu
R.G.
21.10.2024, o godz. 11:41
czas czytania: około 2 minut
0

Brzeskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (woj. opolskie), planuje rozwiązać problem zalewania ulicy Oławskiej podczas podniesionych stanów rzeki Odry. Jednym ze sposobów na polepszenie sytuacji ma być budowa nowej przepompowni ścieków. W planie są kolejne inwestycje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ulica Oławska w Brzegu zalicza się do obszarów miasta, które najbardziej ucierpiały w wyniku niedawnej, wrześniowej powodzi. Zalaniu uległa też m.in. brzeska oczyszczalnia ścieków, a to doprowadziło do bardzo poważnego w skutkach kryzysu.

Podtopienia i przeciążone studzienki

Głównym problemem były podtopienia, które powstały na skutek przelewania się wody z przeciążonych studzienek kanalizacyjnych.

Było tak dlatego, że miejscowy system odprowadzania wód deszczowych, nie był w stanie poradzić sobie z nadmiarem wody, co spowodowało zalanie wielu piwnic, garaży oraz niższych kondygnacji budynków mieszkalnych.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu, w odpowiedzi na problem, który wywołały ostatnie powodzie i awarie systemów kanalizacyjnych, przygotowuje się do wdrażania rozwiązań, które pozwolą zapobiec podobnym kryzysom w przyszłości.

– Chcielibyśmy odejść od tłoczenia ścieków na miejscową Odrzańską Wyspę – wyjaśnia prezes BPWiK Artur Stecuła. – Obecnie, ścieki trafiają tam poprzez pompownię główną zlokalizowaną właśnie na wyspie. W szczegółach wygląda to tak, że na pierwszym etapie – ścieki grawitacyjnie – poprzez syfon pod Odrą, dopływają do oczyszczalni. A następnie, cztery ogromne pompy kierują je do poszczególnych obiektów OŚ.

Przepompownia dla lewobrzeżnej części miasta

Plany brzeskiego BPWiK zakładają natomiast budowę przepompowni, która będzie miała za zadanie obsłużyć lewobrzeżną część miasta. To jedno z rozwiązań pozwalających w przyszłości uniknąć zalewania ulicy Oławskiej.

Do zadań tych, lokalny samorząd i BPWiK, zalicza też rozsunięcie wałów przeciwpowodziowych na wysokości miejscowości Brzezina, co pozwolić ma na zmniejszenie poziomu spiętrzenia rzeki Odry.

Wały i zabezpieczenie Wyspy

Kolejne inwestycyjne zadania polegać mają na budowie obwałowania przy ul. Oławskiej, a także przeciwpowodziowego zabezpieczenia Wyspy na Odrze. Dodajmy, że w opinii ekspertów, z którymi współpracuje brzeski samorząd i PWiK, aby zabezpieczenia te były skuteczne, wszystkie powyższe zadania powinny zostać zrealizowane.

Problemem jednak, co wielokrotnie sygnalizowano podczas rozmów z administracją państwową, pozostaje kwestia finansowania i przygotowania wskazanych inwestycji, których łączny koszt szacowany jest na poziomie ponad stu milionów złotych, co niestety  przewyższa możliwości finansowe samorządu miasta Brzeg.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024