– Ostatnia kampania wyborcza to był aktywny czas także dla mieszkańców, w związku z tym podjąłem decyzję o tym, aby przedłużyć ten termin – tłumaczył powody podjęcia swojej decyzji Aleksander Miszalski.
Potrzeba konsultacji
Przypominał, że w czasie kampanii obiecywał transparentność procesów miejskich. – Chciałbym aby jak najwięcej spraw miejskich konsultować i by decyzje powstawały w dialogu – mówił.
Oceniał, że wprowadzenie planu ogólnego wprowadzi nowe reguły gry, jeśli chodzi o przestrzeń w mieście. – Warto, aby mieszkańcy przyswoili sobie te reguły i by mieli czas, aby się z nimi zapoznać – mówił zastępca prezydenta Stanisław Mazur. – W planie ogólnym są dwa istotne elementy: wyznaczenie stref planistycznych, czyli zakończenie pewnej uznaniowości w zagospodarowaniu przestrzennym miasta, a także coś czego w Krakowie brakuje, czyli standardów urbanistycznych – dodał.
„Do 30 czerwca miasto prowadzić będzie kampanię informacyjną, w której z jednej strony będzie przypominać o tym terminie, a z drugiej będziemy objaśniać na czym polega plan ogólny. Zaplanowano szereg działań w social mediach, instrukcje w krakow.pl, będą też materiały filmowe, kampania radiowa czy list do mieszkańców. Także na miejskich wydarzeniach plenerowych będzie dyżurował pracownik urzędu z materiałami informacyjnymi” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.
Po co plan?
Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego powodu odstąpiono w Krakowie od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa”.
Pierwszy termin składania wniosków był ustalony na 26 kwietnia ogłoszeniem prezydenta. Termin ten został następnie wydłużony do 29 maja, a teraz prezydent dał czas mieszkańcom do 30 czerwca.
Plan ogólny w przeciwieństwie do Studium będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu planu miejscowego oraz stanowić będą podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Dokument planu ogólnego ma być w założeniu bardziej przystępny i będzie posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Co ważne, wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym.
W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne.
Komentarze (0)