Gminy w całej Polsce apelują do mieszkańców, aby w związku z koronawirusem samodzielnie odczytywali liczniki wodomierzy i przekazywali dane telefonicznie, za pomocą SMS lub mailowo. W wielu przedsiębiorstwach wodociągowych ograniczono możliwość wpłat gotówkowych i zamknięto punkty obsługi klienta.

Takie zasady wprowadzono m.in. w Świdnicy, gdzie wizyty mieszkańców w siedzibie spółki wodociągowej ograniczono wyłącznie do niezbędnych przypadków. „Bezpieczną formą dokonywania opłat pozostają w takiej sytuacji przelewy elektroniczne” – wskazują w komunikacie do mieszkańców władze gminy.

Jednocześnie zapewniają, że pracownicy Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego będą nadal dokonywać odczytów w nieruchomościach, w których jest swobodny dostęp do wodomierza i możliwość pozostawienia faktury bez konieczności kontaktu z mieszkańcami. W przypadku braku możliwości odczytu wodomierza przedsiębiorstwo będzie wystawiać faktury na podstawie średniego zużycia z wcześniejszych okresów rozliczeniowych.

Osobiste odczyty wodomierzy wstrzymane

Podobne zasady wprowadzono również w gminie Marcinowice. Zarząd ZUWiK Strzelce, który podlega władzom gminy Marcinowice, poinformował, że w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, wstrzymuje do odwołania wyjścia inkasenta w celu odczytów wodomierzy w miejscowościach Tąpadła, Wiry, Wirki, Mysłaków, Kątki, Sady, Zebrzydów.

Z odczytów wodomierzy do końca marca zrezygnował również Zakład Gospodarki Komunalnej w Pleśni. „Jednocześnie prosimy mieszkańców o podawanie stanu wodomierza telefonicznie lub drogą elektroniczną. W przypadku niepodania stanu wodomierza zostanie naliczone średnie zużycie na dzień 31 marca 2020 r.” – czytamy w komunikacie do mieszkańców.

PSZOK-i nie odbierają odpadów z powodu koronawirusa

Przedsiębiorstwa ograniczają kontakt z klientami w całej Polsce

Zawieszenie odczytów wodomierzy i ograniczenia w obsłudze klientów wprowadziły również m.in. Aquanet w Poznaniu, Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Borowie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Przecławiu, Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Mielcu, Zakład Gospodarki Komunalnej w Suchedniowie, Wodociągi Słupskie, Wodociągi Chrzanowskie. Przedsiębiorstw wodociągowych, które wdrożyły podobne zasady jest jednak dużo więcej.

Czytaj więcej

Skomentuj