Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-i) w powiecie sieradzkim (łódzkie) i Świdnicy (dolnośląskie) nie będą odbierać w najbliższym czasie odpadów od mieszkańców. Decyzja spodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19.

Od poniedziałku, 16 marca nie będzie działał m.in. PSZOK w mieście Warta.

– Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Warcie informuje, że w związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa SARS-Co-2, który wywołuje chorobę COVID-19, biuro zakładu oraz punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (…) zostają czasowo zamknięte dla petentów – czytamy w oficjalnej informacji.

Podobną decyzję według informacji Radia Łódź ma wydać kierownictwo punktu zbiórki odpadów w Sieradzu.

Stare meble muszą poczekać

Od 16 do 31 marca (z możliwością przedłużenia) nie będzie czynny także PSZOK w Świdnicy w województwie dolnośląskim. Argumentacja podawana w oficjalnym komentarzu zakładu jest bliźniacza do tej z Warty.

Zamknięcie PSZOK-ów oznacza, że w rejonie nie będzie można samodzielnie oddać odpadów wielkogabarytowych (np. starych mebli), zużytych opon czy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego takiego jak lodówki, telewizory i inne.

Zamknięcie punktów odbioru odpadów nie będzie miało wpływu na wywóz śmieci od mieszkańców z domów czy altan śmietnikowych. Odpady komunalne będą nadal odbierane przez firmy, które podpisały umowy z gminami.

Odpady a koronawirus

Z końcem tygodnia przedstawiciele przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami w Polsce zwrócili się do rządu o wprowadzenie niestandardowych procedur w odbiorze i zagospodarowaniu odpadów komunalnych. Powodem również jest pandemia koronawirusa.

Sektor gospodarki odpadami w ostatnich tygodniach kładzie także większy nacisk na to, aby pracownicy firm odpadowych zachowywali należyte procedury wewnętrzne dotyczące higieny i bezpieczeństwa pracy.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. A w moim mieście kierowniczka referatu zamiast odpowiedzieć na pisma dotyczące zbierania odpadów wystawia kary za oczyszczanie słupów ogłoszeniowych.

  2. Kilka rozsądnych gmin w centralnej Polsce, na południu urzędasy chronią tylko siebie, pozamykali urzędy ale PSZOKI są otwarte!!!

Skomentuj